Türkiye 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenle sandık başına gitti. 

Saat 07.00'den itibaren sandık başına giden 32 ilde oy verme işlemleri saat 16.00'da tamamlandı.

Oy verme işleminin saat 08.00 itibarıyla başladığı diğer illerde ise 17.00'de sandıklar kapandı.  

ÖNCE HANGİ OYLAR SAYILACAK

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer illerde saat 17.00'de oylar sayılmaya başlandı.

Seçimde büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık; diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. 

YSK'DAN AÇIKLAMAYSK Başkanı Ahmet Yener saat 16.00'da 32 ilde oy verme işlemi tamamlandığını ve oy sayım işlemi başladığını duyurdu.

Yener,  YSK tarafından yayın yasağı kaldırılmadan sonuçların paylaşılmaması konusunda basın kuruluşlarını uyardı. 

Saat 17.00 itibariyle yeniden kameraların karşısına çıkan Ahmet Yener, "44 siyasi partinin yarıştığı, 207 bin 848 sandıkta 61 milyon 441 bin 882 seçmenin oy kullanma süreci bazı münferit olaylar haricinde sorunsuz olarak tamamlanmıştır. Bu olaylar neticesinde yaralananlara acil şifalar diliyoruz, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı diliyorum." ifadesini kullandı. 

Sayım döküm işlemleri tamamlanan sandık sonuç bilgilerinin Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi'ne (SEÇSİS) girilmeye başlandığını, veri akışının devam ettiğini belirten Yener, "YSK, siyasi partilerimizle tüm veri girişlerini paylaşmaktadır. Aynı zamanda kurum içerisinde hazırlanan ekranda siyasi partilerimizin temsilcileri, anlık olarak seçim sonuçlarını izlemeye devam edeceklerdir. Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ülkemize, milletimize, siyasi partilerimize hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu. 

Yener, Kurulun toplanarak yayın yasağıyla ilgili konuyu değerlendireceğini bildirdi.

SEÇİME KAN BULAŞTI

Bu 32 il içinde yer alan 5 ilde seçime kan bulaştı. Seçim nedeniyle çıkan kavgalarda 2 kişi hayatını kaybetti 2'si ağır 49 kişi yaralandı.

Şanlıurfa kent merkezi ile ilçelerinde 'muhtarlık' seçimleri nedeniyle çıkan kavgalarda 21 kişi, yaralandı.

Diyarbakır'da, kırsal Ağaçlıdere Mahallesi'nde oy verme işlemi sırasında çıkan silahlı, taşlı, sopalı kavgada sandık görevlisi 1 kişi hayatını kaybetti, 2'si ağır 12 kişi yaralandı.

Bayburt'ta muhtarlık seçimi sebebiyle iki grup arasında kavga çıktı. Kavgada 1 kişi yaralandı.

Siirt'te muhtarlık seçimi nedeniyle çıkan silahlı kavgada, 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Kırsal Yüceli Mahallesi'nde iki grup arasında muhtarlık seçimi ile ilgili başlayan tartışma, sopa ve bıçak kullanılan kavgaya dönüştü. Kavgada 11 kişi yaralandı. 

SONUÇLAR SOZCU.COM.TR'DE

Sozcu.com.tr bugün gerçekleştirilen yerel seçimde hızlı ve güvenilir haber kaynağı olarak yanınızda olacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yayın yasağını kaldırmasının ardından seçim sonuçlarını anbean Sozcu.com.tr'de detaylı bir şekilde bulacaksınız.

Başkan adaylarının aldığı oylar ve  partilerin il genel meclisi seçiminde aldığı oylar Sozcu.com.tr’nin özel seçim sayfasında olacak.

Anadolu Ajansı’nı veri kaynağı olarak kullanacak olan Sozcu.com.tr’nin Seçim 2024 sayfasında il, ilçe ve belde seçim sonuçları yer alacak.

Partilere özel hazırlanan sayfada, bir partinin hangi ilden ne kadar oy aldığını öğrenebileceksiniz.

Türkiye haritası üzerinden en az veya en çok oy oranına sahip olduğu illeri anlık güncellemelerle takip edebileceksiniz.