Yüksek enflasyon ortamında tasarruflarını koruyabilmek için vatandaşların yöneldiği yatırım araçlarının başında kripto paralar gelirken, Türkiye’deki stabilcoin piyasasının büyüklüğü 38 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Bitcoin, Ethereum veya Solana gibi kripto paralara yatırım yaparak gelirini büyütmek isteyen yatırımcılar olduğu gibi bazı vatandaşlar ise kur riskinden korunmanın bir yöntemi olarak gördükleri Tether ve USD Coin gibi stabilcoinleri alarak kripto işlemleri yapıyor.

Stabilcoinler dolar ve altına eşitlenerek genellikle sabit bir seyir izliyor. ABD merkezli blockchain analiz şirketi Chainalysis’in bu hafta yayımlanan raporuna göre Türkiye, milli gelire oranla stabilcoin alımlarında açık ara farkla zirvede bulunuyor. Nisan 2023-Mart 2024 dönemini kapsayan rapora göre Türk yatırımcıların stabilcoin alımları, ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 4.3’üne ulaştı.

TL’DEN KAÇIYORLAR

Chainalysis araştırma direktörü Kim Grauer, Cointelegraph’a yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de yaklaşık 38 milyar dolarlık stabilcoin alımı yapıldığını tahmin ettiklerini aktardı. Raporda Türk Lirası’nda yaşanan değer kayıpları ve volatiliteye dikkat çekilerek, Türk yatırımcıların kendi tasarruflarını koruyabilmek için Tether gibi stabilcoinlere yöneldiği değerlendirmesi yapıldı.  Stabilcoin yatırımcılığında Türkiye’nin ardından pastadaki en büyük dilimi, ekonomik büyüklüğünün yüzde 1.3’ünü bu alana yatıran Tayland oluşturuyor. İlk 5 sırayı ise Gürcistan, ABD ve Avrupa Birliği tamamlıyor. Stabilcoinlere en çok para yatıran ülke ise ABD oldu. Amerikalılar, stabilcoinlere 40 milyar dolar büyüklüğünde para koydu.

Stabilcoin nedir?

Stablecoin'ler fiyat istikrarını korumak için tasarlanmış kripto paralardır. Dolar veya altın gibi geleneksel varlıklara endekslenirler. Böylece, diğer kripto paralara oranla büyük değişim yaşamazlar.