Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na ilk kez bu yıl 4 asgari ücretli işçinin birden katılması komisyonun çarpık yapısını gözler önüne serdi. Komisyona katılan 4 asgari ücretlinin toplam maaşı komisyonun diğer 11 üyesinden hiçbirinin 1 maaşına ulaşmıyor. Komisyonun en düşük maaşlı üyesi Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş’ın maaşı bile 4 asgari ücretlinin toplam maaşından 11 bin 392 lira daha fazla. Üstelik komisyon zamları açıklayıp asgari ücreti örneğin 17 bin liraya yükseltse dahi aradaki fark kapanmayacak, aksine 19 bin liraya kadar5 çıkacak. Hiçbiri asgari ücretle geçim savaşı vermeyen 15 kişilik komisyon üyeleri milyonlarca asgari ücretlinin zammını yıllardır kendi aralarında konuşup belirliyorlardı. Nihayet bu yıl komisyona oy hakkı da verilerek 4 asgari ücretli dahil edildi. Yeni durumda 15 üyeden 4’ü asgari ücretle geçinmeye çalışırken, diğer üyeler asgari ücretin katbekat fazlasını alıyor.

İŞTE ÇARPIK YAPI  

Asgari ücret zammına karar verecek isimler arasında yer alan Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan’ın 96 bin 880 liralık maaşı komisyonda bulunan 4 asgari ücretli işçinin toplam maaşından 50 bin 272 lira daha fazla. Işıkhan’ın maaşına önümüzdeki ocak ayında memur maaş zammına paralel olarak yaklaşık yüzde 49 zam yapılacak ve maaşı 144 bin 362 liraya çıkacak. Asgari ücrete de yüzde 49 zam yapılması halinde 11 bin 402 liralık ücret 17 bin liraya çıkacak. Ancak zamma karşın Işıkhan ile 4 asgari ücretlinin toplam maaşı arasındaki 50 bin 272 liralık fark düşmeyeceği
gibi 76 bin 363 liraya çıkacak.

Seneye 5 asgari ücretli de yetmez

Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda bulunan diğer üyelere göre en düşük maaşı alıyor. Mehmet Baş, bugün yaklaşık 58 bin liralık maaşıyla 1 asgari ücretliye 46 bin 600 liralık fark atıyor. Baş’ın bugünkü maaşı yaklaşık 5 asgari ücretlinin maaşına denk geliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na 4 yerine 5 asgari ücretli işçi getirilmiş olsaydı, en azından 5 işçi 1 kişi edecekti. Zammın ardından ise aradaki fark daha da açılacak. Bu kapsamda önümüzdeki yıl 5 asgari ücretli işçinin toplam maaşı da Çalışma Genel Müdürü Baş’ın 1 maaşının altında kalacak.