1970'lern ikonik gruplarından biri olan ve müzik listelerinde zirvenin vazgeçilmez ismi haline gelen Eagles'tan Don Henley eski bir davayla ilgili sorguya çekildi.

Don Henley, New York'ta bir mahkemede geçmişinden gelen hoş olmayan bir olayla ilgili sorularla karşılaştı. Aslında Henley, Eagles'ın el yazısıyla yazılmış taslak şarkı sözlerini yasal hakları olmadan satmaya çalışan kişiler hakkında bir davada savcıların tanığı olarak mahkemeye katılmıştı. Ancak grubun bateristi 1980'de yaşadığı tatsız bir olay hakkındaki soruları da yanıtlamak zorunda kaldı.

Henley, 16 yaşındaki çıplak bir kızın evinde aşırı dozd almasıyla ilgili olarak mahkemede sorguya çekildi. 1980 yılının Kasım ayında bir gece bir seks işçisini çağırdığını çünkü grubun dağılmasıyla içinde bulunduğu depresyondan kaçmak istediğini söyledi:

“Grubumda olup biten her şeyi unutmak istedim ve bugüne kadar pişmanlık duyduğum kötü bir karar verdim. 44 yıldır bununla yaşamak zorunda kaldım. Bugün hala bu mahkeme salonunda bununla yaşıyorum. Kötü karar..." 

Daha önceki röportajlarında da iddia ettiği gibi Henley, tutuklanana kadar kızın yaşını bilmediğini ve kızla yattığını ancak onunla hiç seks yapmadığını ifade etti.

Birlikte kokain kullandıklarını ve saatlerce grubunun dağılması ve ailesinden uzaklaşması hakkında konuştuklarını söyleyen Henley, "Anatomik ayrıntıları hatırlamıyorum ama seks olmadığını biliyorum" dedi.

Henley, kız aşırı doz belirtileri gösterdiğinde itfaiyecileri aradığını söyledi: "Kızın sağlığını kontrol ettiler, iyi olduğunu gördüler ve ayrıldılar."

Yetkililer o sırada Henley'in Los Angeles'taki evinde kokain, quaaludes ve esrar bulduğunu söylemişti.

Henley, 1981'de reşit olmayan bir çocuğun suçuna katkıda bulunma suçlamasıyla ilgili hiçbir itirazda bulunmadı. Denetimli serbestlik ve 2.500 dolar para cezasına çarptırıldı ve bir uyuşturucu eğitim programı talep etti.