Sivas'ta 1980'den sonra göç veren ve zamanla harabeye dönen 400 yıllık Emirhan köyü, Sivas Valiliği tarafından verilen özel izinle askeri simülasyon oyunu olarak bilinen ve tüfeklerde plastik boncukların kullanıldığı airsoft müsabakasına ev sahipliği yaptı.

Köyde Yozgat'tan gelen Bozok Airsoft Takımı ile Sivas'ta gelen Shadow Company Airsoft Takımı maç yaptı.

Aralarında askeri personellerin de olduğu iki takımın katıldığı organizasyonda, maç nefes kesti.

Alanın genişliğini ve uygunluğunu iyi değerlendiren takımlar, harabe evlerin arasında birbirlerini oyun dışı yapabilmek için yarıştı.

"BURASI İNANILMAZ BİR MEKAN"

Bozok Airsoft Takımı'nın lideri Andaç Karabulut, "Airsoft askeri simülasyon oyunudur. Vurulan oyuncu 'vuruldum' diyerek dışarıya çıkar. Strateji kurulur, ekip çalışması yapılır ve görevler vardır, görevleri icra ediyoruz. Burası da bir sit alanı ve tarihi eserlerin olduğu bir yer. Yaptığımız hobilerde hiçbir suretle patlayıcı ve yanıcı bir madde yoktur. Buraya da hiçbir şekilde zarar verilmesi imkansız. Oyuncu arkadaşlarımızın tamamı da belli bir kültür seviyesinde olduğu için çevre kirliliğine dikkat etmektedir. Burası inanılmaz bir mekan" dedi.

"BU OYUNUN TEMPOSU ÇOK YÜKSEK"

Shadow Company Airsoft Takımı'nın lideri Burak Şahin ise "Bu oyun tamamen güvene dayalı bir oyun. Karşınızdaki rakip oyuncu vurulduğu zaman elini kaldırıp oyun alanının dışına çıkar. Türkiye'nin birçok şehrinde de takımlar bu şekilde kuruluyor. Bu oyunun temposu çok yüksek. Hem mental hem de fiziksel olarak ciddi bir efor harcamanız gerekiyor. Bunun dışında takım arkadaşlarınızla uyumlu olmanız gerekiyor. Bireysel bir spor değildir. Fiziksel olarak ciddi anlamda yorucu bir spordur. Adrenalin yüklü ve eğlenceli bir spordur" diye konuştu.