İstanbul Fatih’te Gazi Atik Ali Paşa Medresesi, kurucuları arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu Birlik Vakfı tarafından 1985 yılından bu yana genel merkez olarak kullanılıyor.

2. Beyazıt zamanında Çemberlitaş’ta yapılan, Gazi Atik Ali Paşa Medresesi'ne cam giydirme yapıldı ve ortaya bu manzara çıktı:

Kurucuları arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  gibi isimlerinde bulunduğu Birlik Vakfı 1985 yılında kuruldu. Vakıf kurulduğundan bu yana tarihi Medrese binasını genel merkez olarak kullanıyor. 

Birlik Vakfı’nın kökeni Milli Türk Talebe Birliği’ne dayanıyor. Oradan yetişen isimlerin kurduğu Birlik Vakfı, 29 Mayıs 1985 yılında faaliyete başladı. Birlik Vakfı’nın kurucular kurulu üyeleri arasında birinci sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. TBMM eski başkanlarından İsmail Kahraman, AKP’nin eski İçişleri bakanlarından Abdülkadir Aksu da kurucular listesin de yer alıyor.

Vakfın internet sitesinin açılış sayfasında ise karşınıza, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahraman ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün birlikte yer aldığı bir fotoğraf çıkıyor. Birlik Vakfı’nın diğer kurucuları arasında şu isimler var: M. Zeki Akınca, Mehmet Alacacı, Azmi Ateş, Nasuh Boztepe, Cemil Çiçek, Zeki Ergezen, Ömer Dinçer, Mustafa Helvacı, Feyzullah Kıyıklık, Hamdi Topçu, Erman Tuncer.