Türkiye'nin anılarında derin izler bırakan 6 Şubat 2023 depreminde onbinlerce can kaybı yaşanırken ve yüzbinlerce kişi de yaralandı. Türkiye'yi sarsan doğal afetin üzerinden geçen bir yılın ardından başlangıçta depremin şehirler olmak üzere tüm ülkelerde törenler ve anma etkinlikleri düzenlendi. Bu sebepler 6 Şubat okullar tatil mi, resmi tatil mi merak ediyor.

6 ŞUBAT RESMİ TATİL Mİ?

6 Şubat tarihlerinin resmi tatil ilanı için başvuru yapıldı ancak henüz şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadı. Hatay Valiliği 6 Şubat salı gününün tatil ilan edildiğini duyurdu.

6 Şubat 2024 için tatil ilanının verilmediği için salı günü kamu idareleri ve özel sektör işyerleri normal çalışma düzeninde devam edecek.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adıyaman İl Başkanlığı, Adıyaman Valiliği'ne 6 Şubat tarihlerinin tatil edilmesi için başvuruda bulunuldu.

6 ŞUBAT OKULAR TATİL Mİ?

6 Şubat'ın resmi tatil ilanının devamı halinde okullar da tatil olacak. Fakat resmi tatil ilanı yapılmazsa, okulların tatil olup olmayacağına Milli Eğitim Bakanlığı karar verecek.

Şu ana kadar Hatay ili dışında tatil açıklaması yapılmadığı için 6 Şubat salı günü okullar tatil olmayacak, kaldığı yerden devam edecek.

HATAY'DA OKULLAR TATİL İLAN EDİLDİ

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminin yıl dönümünde Hatay'da okullar 1 gün tatil ilan edildi.

Hatay Valiliği tarafından yapılan duyuru şu şekilde; 06 Şubat 2023 tarihinde oynanan ve 11 ilimizi gösteren asırların felaketinin yıl dönümü nedeniyle ilimiz genelinde 06 Şubat 2024 Salı günü eğitim-öğretime 1 gün süreyle ara verilmiştir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyulur.

KAHRAMANMARAŞ'TA OKULLAR TATİL Mİ?

Kahramanmaraş'ta okullar 6 Şubat Salı günü tatil ilan edildi.

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "06 Şubat 2023 tarihinde, ilimizin merkezinde meydana gelen depremlerin yıldönümü olması nedeniyle taziye ve mezarlık ziyaretleri, anma törenlerinden kaynaklanan ilimiz genel trafik yoğunluğu yaşanacak. Buna göre, ek olarak öğrenci taşımasında kullanılan servis araçları da fazladan bir trafik yoğunluğu oluşturacaktır.Bu kapsamdaki resmi ve özel kademedeki okul/kurumlarda eğitim ve öğretim 06/02/2024 tarihinde bir (1) gün süreyle sürekli olarak verildiği” ifadelerine yer verilmiştir.

GAZİANTEP'TE OKULLAR TATİL Mİ?

Gaziantep Valiliği, Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yılı dolayısıyla il genelinde eğitime yarın ara verildiğini duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, depremlerin yıl dönümü nedeniyle eğiteme ara verildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"11 ilimizi etkileyen ve asrın felaketi olarak kabul edilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü nedeniyle Nurdağı ve İslahiye ilçelerimizde 06 Şubat 2024 Salı günü eğitim-öğretime 1 gün süreyle ara verilmiştir."

Gaziantep Valisi Kemal Çeber ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada eğitime il genelinde ara verilmesini kararlaştırdıklarını belirterek, "Nurdağı ve İslahiye ilçelerimizdeki tatil kararımızı, sizlerden gelen yoğun talep ve depreme ilişkin anma faaliyetlerini yapabilmeniz için il geneli olarak güncelledik. Allah bir daha ülkemize bu acıyı yaşatmasın" ifadesini kullandı.

ADIYAMAN'DA YARIN OKUL VAR MI?

Adıyaman Valiliği'nden yapılan açıklamada, depremlerin yıl dönümü nedeniyle anma programları düzenleneceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"İlimizde düzenlenecek anma programı, vatandaşlarımız tarafından yapılacak kabristan ve taziye ziyaretleri dolayısıyla yoğunluk oluşabileceği değerlendirildiğinden, ilimiz genelinde ilk ve orta dereceli okullarda 6 Şubat Salı günü bir gün eğitime ara verilmiştir. Ayrıca, anma programları ve kabristan ziyaretlerine katılacak kamu kurum ve kuruluşlarımızda çalışan personellerimize de her türlü kolaylık sağlanacaktır."

MALATYA'DA OKUL TATİL Mİ?

Malatya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıldönümü dolayısıyla ilimizde düzenlenecek anma programı, vatandaşlarımız tarafından yapılacak kabristan ve taziye ziyaretleri dolayısıyla yoğunluk oluşabileceği değerlendirildiğinden ilk ve orta dereceli okullarda 6 Şubat 2024 Salı günü bir gün eğitime ara verilmiştir. Ayrıca anma programları ve kabristan ziyaretlerine katılacak kamu kurum ve kuruluşlarımızda çalışan personellerimize kamu hizmetini aksatmayacak şekilde kurum yöneticileri tarafından gerekli tedbirler alınarak her türlü kolaylık sağlanacaktır” denildi.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLER ANILACAK

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremlerde can kayıpları anılacak.

6 Şubat 2023'teki 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin birinci yılı dolayısıyla yurdun birçok yerinde anma programı düzenlenecek. 

Kahramanmaraş'ın yanı Hatay, Osmaniye, Adıyaman,Diyarbakır, Şanlıurfa,Gaziantep, Kilis,Adana, Malatya ve Elazığ'da etkili olan depremlerde 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti.

120 bin kilometre karelik alanda 14 milyon vatandaşın doğrudan etkilendiği depremler 11 il, 124 ilçe, 6 bin 929 köy ile mahallede ağır yıkımlara yol açtı.
 
Türkiye'nin uluslararası yardımları da içeren 4. derece alarm deprem sonrası ülke genelinde 7 gün süreli milli yıl ilan edildi, 11 ilde OHAL kararı verildi.

DEPREM İÇİN ORTAK YAYIN YAPILACAK

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü toplamda 28 saniyelik yayın spotu, televizyonlar ve radyolarda 6 Şubat akşam saat 19.00'da ortak yayınla sunulacak. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yapılanmaya göre, yapının deprem bilincinin pekişmesi ve afetlere karşı fiziksel olarak çalışmak amacıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) televizyon ve radyolar için ayrı ayrı nokta hazırlandı. 

Hazırlanan 28 saniyelik yayın spotu, RTÜK tarafından onaylandı. 

Yayın organları, üst kurulun internet bölgesinde yüklenecek olan popüler yayın spotunu indirerek, Kahramanmaraş merkezli 11 ildeki depremin yıl dönümü olan 6 Şubat'ta saat 19.00'da ortak yayında yayınlanacak. 

DEPREMİN ARDINDAN YAPILAN İLK YARIYIL TATİLİ SONA ERDİ

Geçtiğimiz yıl meydana gelen 6 Şubat depreminden etkilenen Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa ve Kilis'te, yarıyıl tatilinin ardından 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı ikinci dönem başladı. 

-Gaziantep

Gaziantep'te tatilden çıkan tarih, sabah saatlerinde okullarına gitti. Kentteki 1768 eğitim sisteminde yaşayan, gören 725 bin sanal öğrenci, İstiklal Marşı'nı öğrenilen sınıflara geçti. 

- Kahramanmaraş 

Kahramanmaraş'ta 987, 295 bin öğrenci dersi yaptı. 
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yıldırım, TOKİ Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi'nde sınıfları gezerek belgelerle sohbet etti. 

- Şanlıurfa 

Şanlıurfa'da 746 bin 748 öğrenci dersi yaptı. 
İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, 2002 Vakıflar İlkokulu'nu ziyaret etti. 
İkinci dönemde cuma olması temennisinde bulunan Sultanoğlu, genel başarı oranları diledi.
 
-Malatya 

Malatya'da 148 bin 771 öğrenci ile 11 bin 678 öğretmenlik eğitimi ilk kez ikinci kez başladı.
 
Diniye Çalık İlkokulu'nda yetişen, bilgi veren ile öğretmenler, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra sınıflarına geçti.
 
- Adıyaman 

Adıyaman'daki 904 kaçak 11 bin 117 öğretmen ile 160 bin 609 öğrenci 6 bin 779 derste ders başı yaptı. 

Şehit Taha Uluçay İlkokulu'nda okuyan otorite, tören sonrasında dersliklerine geçti. 

- Kilis 

Kilis'te de 210 kaçak 55 bin 350 öğrenci ile 3 bin 150 öğretmen dersi yaptı. 
Afife Keçik İlkokulu'nda gösterilen, yarıyıl tatili sonrasında okul içeriklerine dersliklere geçti.