Akdeniz Üniversitesi'nde lisans düzeyinde ilk mezunlarını 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde veren 60 yaş üzeri öğrencilerin kayıt yaptırabildiği Tazelenme Üniversitesi'nin mezunları için bu yıl yüksek lisans eğitimi başlatıldı.

Yaşlılıkta bilgi, beceri ve yeteneklerin korunmasını, yenilerinin kazanılmasını sağlayarak, kaliteli ve başarılı yaşlanmanın temelini atmayı hedefleyen Tazelenme Üniversitesi'nde yüksek lisans düzeyinde 65 yaşından 90 yaşına toplam 120 öğrenci eğitim alıyor.

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, 2016-2017 yılında Tazelenme Üniversitesi'nin, sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirildiğini söyledi.

"BİRÇOK ŞEHİRDEKİ ÜNİVERSİTEDE KURULDU"

1970'li yıllardan beri dünyada üçüncü yaş üniversitelerinin özellikle Fransa'da başlayan akımla Avrupa'nın birçok ülkesine yayıldığını söyleyen Prof. Dr. Tufan, "Fakat ismi bize ait Tazelenme Üniversitesi'ni ihtiyaçtan ortaya çıkan bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdik. Bunun nedenleri, öncelikle emeklilikle mesleki hayatın sona ermesinden sonra insanlarımızın birtakım hobilere yöneldiklerini biliyoruz. Ama bu yönelişin onları duygusal ve zihinsel anlamda çok da tatmin etmediğini gördük. Onlara 4 yıllık, Fransa'daki uygulama biçimlerinden farklı, kendi kültürümüze uygun bir model geliştirerek, değişik alanlarda sağlıklarını korumaya ve yeni bilgileri öğrenmelerine yönelik müfredat geliştirdik. Tıp, ziraat, hukuk, ekonomi branşlarından gönüllü öğretim üyelerimizle bir ekip oluşturduk. Eğitim veren gönüllüler, eğitim alan gönüllüler, bu şekilde başlattık. 2016'da şehrimizdeki yaşlılarımız büyük teveccüh gösterdi. Bugün Muğla, Burdur, Eskişehir, Muş, Malatya, Sivas, Girne gibi birçok şehirdeki üniversitede de kuruldu" dedi.

"HOCAM BİZİ SINIFTA BIRAKIN' DEDİLER"

Pandemi sonrası ilk mezunlarını verdiklerini anlatan Prof. Dr. Tufan, "Ancak mezuniyet dönemi geldiğinde öğrencilerimiz, 'Hocam bizi sınıfta bırakın' dedi. 'Neden?' diye sorduk. 'Bu üniversiteden mezun olmak istemiyoruz' dediler. Bunun üzerine biz de 'O zaman sizinle yolculuğumuz devam edecek, bir yüksek lisans programı yapıyoruz, yüksek lisans programını bitirdikten sonra da sizleri doktora programına alacağız' diyerek başlattık. Yüksek lisans programını bir taraftan sahada uygulama diğer taraftan uygulamada elde edilen bilgilerle belirli konularda yüksek lisans bitirme tezi hazırlamalarıyla ilgili ödevler verdik. 120 öğrencimiz yüksek lisansta 10'arlı gruplara ayrıldı. Kimi çevre gerontolojisi, kimi sağlık, kimi kuşaklar arası ilişkiler, kimi teknoloji, kimi de tarımla ilgili alanlarda yüksek lisans tez çalışmalarını yapıyor" diye konuştu.

"TV KARŞISINDA ÖLMEYİ BEKLERKEN..."

Öğrencilerden 85 yaşındaki Hamdi Oktay Tutçuoğlu "2016'nın sonbahar aylarında televizyon karşısında evde ölmeyi beklerken kurulduğunu öğrendiğim Tazelenme Üniversitesi'nin ilk öğrencilerindenim. Mezun olmaya 4 hafta kalmıştı, pandemi nedeniyle 2022'de mezun olduk. Şimdi ise yüksek lisans açıldı ve sera kurduk" ifadesini kullandı.

2016'da gazetede Tazelenme Üniversitesi'nin kurulduğunu duyunca kayıt yaptırdığını belirten Ahmet Akcan da ilk dönemde örgü, yemek yapma gibi şeyler öğretildiğini, bazı hastalıklara karşı bunların ilaç kadar etkili olduğunun anlatıldığını söyledi. Üniversitede sosyolojiden psikolojiye, ortopediden dahiliyeye birçok alanda ders gördüklerini söyleyen Akcan, "Arkeoloji, uzay bilimleri dersleri dahi gördük, çok şey oldu" dedi.

70 yaşındaki Naci Kalender de yaşlılıkla ilgili alzheimer, parkinson, kemik erimesi gibi hastalıklar ve bunlara karşı korunmakla ilgili eğitimler aldıklarını kaydetti. Yüksek lisansta ise akademik, bilimsel çalışmalar nasıl yapılır, veri toplama, istatistik ve tez hazırlama gibi eğitimler aldıklarını söyleyen Kalender, "Asıl amaç, bizim evden çıkmamız, sosyalleşiyor olmamız, temel amaç bizi topluma tekrar kazandırmak" diye konuştu.