İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya; tefecilik, nitelikli dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik gibi suçlara karışan şüphelilere yönelik operasyon yapıldığını duyurdu. Buna göre 63 ilde eş zamanlı Kafes-22 operasyonları düzenlendi. 302 şüpheli gözaltına alındı. 

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptıığı paylaşımda "63 ilimizde mali suç örgütleri üyelerine karşı eş zamanlı olarak düzenlenen Kafes-22 Operasyonlarında 302 şüpheli şahıs yakalandı" ifadesine yer verdi. 

63 ŞEHİRDE BASKINLAR

Emniyet Genel Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde, İl Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Şube Müdürlükleri tarafından şu kentlerde operasyonlar düzenlendi:

- Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yalova ve Zonguldak. 

Buna göre operasyonlarda; tefecilik, kamu kurum ve kuruşlarının zararına yönelik nitelikli dolandırıcılık, kişilere karşı nitelikli dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, resmi ve özel belgede sahtecilik, vergi usul kanununa muhalefet ve görevi kötüye kullanma suçlarını işleyen 302 şüpheli şahıs yakalandı.

PLAKA BASIM ATÖLYESİ

Devam eden operasyonlarda ilk belirlemelere göre; 18 adet ruhsatsız silah, 64 adet sahte ustalık/kalfalık belgesi, 23 adet sahte çürük ve engelli raporu, 479 adet başka şahıslar adına düzenlenmiş SİM Kart, çok sayıda çek, senet ve belgelerle, 396 adet basılmış ve basıma hazır sahte plaka ele geçirildi. Sahte plaka basımı yapılan atölye deşifre edildi.

"KARTELLERE NEFES ALDIRMAYACAĞIZ"

Yerlikaya açıklamasında "Sizlerin duası ve desteği ile terör ve iş birlikçileriyle, tefecilerle, organize suç örgütleriyle, zehir tacirleriyle, düzensiz göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle, kartellerle mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecek. Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Halkımızın huzurunu kaçıran mali suç örgütlerine, organize suç örgütlerine ve çetelere nefes aldırmayacağız" ifadelerine yer verdi.