Beyoğlu'nda Galata Kulesi'ne yakın bir bölgede bulunan, Yanıkkapı Sokak'ta yer alan 700 yıllık Ceneviz armalı tarihi kitabe, hırsızlık ve çevresel tahribattan korunması için uzun bir süredir demir kafeste tutuluyor.  

Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği'nin başvurusuyla 2019'da Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Ceneviz Surları'nda yer alan tarihi kitabenin replikasının yapılarak orijinal eserin İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne kaldırılmasına karar verildi.

Alandaki restorasyon çalışmaları ve İstanbul Restorasyon Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı'nda hazırlanacak replika kitabenin aynı noktaya yerleştirilmesi işlemleri ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor.

Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Mimar Serhat Şahin, eserin hâlâ aynı yerde durduğunu ve kitabenin çevresindeki demir çerçevenin büyütüldüğünü söyledi.

Çevre sakinleri de dar bir sur kapısında yer alan kitabenin, altından geçen araçlar sebebiyle olası bir kaza veya sürtmede tahribata uğrama riskine vurgu yaptı. 

"ÇALINMAYA MÜSAİT"

Serhat Şahin, "Biz kitabenin mevcut kötü durumundan dolayı İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne kaldırılması, yerine replikası konulması kararını aldırdık. Restorasyon yapıldığı sırada bu müdahale maalesef yapılmamış. 700 yıllık bir kitabeden bahsediyoruz" dedi.

Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

"Ortasında Genoa'nın kurucu meleği Aziz George'un hacı var, her iki tarafında da Doria ve Meruda ailelerinin imtiyazlarını gösteren armaları bulunmakta. İnşallah yetkililerimiz tarafından durum tekrar gözden geçirilir ve eser de İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne kaldırılır. Derz dolgu ile yapılan restorasyon tam bir restorasyon değil. Bazı özgün malzemeleri de yeni yapılan malzemelerle, dolgu malzemeleriyle kullandığınızda özgün malzemeyi kaybediyorsunuz. Hâlâ daha yerinde duruyor maalesef. Çalınmaya kötü müdahaleye de müsait. Vandallığa uğrayabilir. Üzerindeki kabartmalar da fiziksel koşullardan dolayı yavaş yavaş eriyor. Müzede korunması gerek."

İBB'DEN AÇIKLAMA

İBB'den yapılan açıklamada ise restorasyon çalışmasına etaplar halinde devam edildiği ve replikanın henüz hazır durumda olmadığı, hazır olduğunda orijinal kitabenin müzeye taşınacağı belirtildi.