Mütercimlik mesleğinin yanında yaşamına sporu da katan, yıllardır maraton organizasyonlarında ter döken 76 yaşındaki Yakup Orhan, son koşulan İstanbul Maratonu'nda 75-79 yaş grubunda ikinci sırayı aldı.

Yakup Orhan, sporun hayatına kattıklarını anlatarak, gençlere ve kendisine yakın yaş grubundaki insanlara tavsiyelerde bulundu.

Birden fazla hedefinin olduğunu belirten Yakup Orhan, şunları söyledi:

"Allah sağlık verirse 80 yaşında Avrupa Yaşlılar Koşusu'nda koşacağım. Bu koşu biraz zor. Hazırlanmam için üç seneye ihtiyacım var. Onun ötesinde insani olarak en büyük problemim ve amacım yaşıtlarımı kahveden çıkarmak. İnsanlar, kahvede perişan oluyor ve hastalanıyor. Yaşıtlarımı kahveden çıkartırsam çok mutlu olurum. Gençleri de spora alıştırmak istiyorum. Koşu, en ucuz spordur. Gençler obez olmak istemiyorsa koşmak zorunda. Geçen Sultanahmet'te biten maratonda gençler yanıma geldi ve 'Abi biz de senin gibi olmak istiyoruz.' dediler. Bu çok önemli. Geçen sene Yenikapı'da 1. olduğum yarış sonrası yetkililer bana mikrofon uzattı ve ben de 'Sadece gençlere örnek olmak istiyorum' dedim."

Yakup Orhan, gençlerin ve kendisine yakın yaş grubundaki insanların koşuyla ilgili düşüncelerini değiştirmek istediğini dile getirerek, "'Aman bu yaştan sonra...' düşüncesi çok tehlikeli. Beni gördükleri zaman 'Bu adam koşuyor, biz de koşabiliriz.' desinler. İnsanların koşması da zorunlu değil. Hızlı da yürüyebilirler. Temponuzu kendiniz ayarlayın. Kahvedeki sigara dumanı çok tehlikeli. Ayrıca oradaki insanlar hareketsiz olduğu için çabuk hastalanıyor. Hoca olduğum için de gençlere ayrı önem veriyorum." diye konuştu.