Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde üç yıl önce eşi vefat eden, tek çocuğu olan kızıyla yaşayan emekli matematik öğretmeni Hakkı Sümengen ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer hastalığına yakalanmamak için haftanın 4 günü Fevziçakmak Mahallesi'ndeki Sinan Kütüphanesi'ne giderek 2 saat matematik sorusu çözüyor.

Sümengen, "1963 yılında Kayseri Lisesi'nde mezun oldum. Sonrasında Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun oldum. İlk görev yerim Zonguldak'taydı. İsteğe göre seçimler oldu ve ben matematiği seçtim. 10 yıl Zonguldak'ta 20 yıl Kayseri Sümer Ortaokulu'nda matematik öğretmenliği yaptım. 1996 yılında emekli oldum ve sonrasında bazı dershanelerde çalıştım" dedi.

"PROBLEMLERİ ÇÖZDÜKÇE ZEVK ALIYORUM"

Aynı zamanda bir futbol fanatiği olan Sümengen, "Sporu çok seviyorum. Koyu bir Tomarza Spor taraftarıyım, 'Fiş fiş fişekler, mavi şimşekler, Tomarza sizden gol bekler' diye bir slogan var. Haftanın 3-4 günü kütüphanedeyim,1-2 saat soru çözüyorum. Matematiğe karşı bir isteğim var. Problemleri çözdükçe zevk alıyorum. Alzheimer hastalığına yakalanmamak için beynimi çalıştırıyorum" diye konuştu.

"GENÇLER İNTERNETTE NE ÖĞRENİYOR BİLMİYORUM"

Sümengen, yaşlılara ve gençlere de şu tavsiyelerde bulundu: "Yaşlıların yalnız kalmaması gerekiyor. Yalnızlık kötü bir şey. Eşim öğretmendi, vefat etti. Bir kızım var. Onunla kalıyorum. Arkadaşlarım bana, 'Neden böyle güzel giyiniyorsun?' diye soruyor. Ben de ‘Eşim ve kızımın hatırına temiz giyiniyorum' diyorum. Gençler bizim zamanımıza göre zayıf. Bir kürenin hacmini sorduğumda 4 kişi parmak kaldırdı. İnternette ne öğreniyorlar bilmiyorum. Geçen trene bindiğimde sadece bir gencin kitap okuduğunu gördüm. Herkesin elinde telefon var. Kitap okumaları gerekiyor" ifadelerini kullandı.