Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, zorlu müzakereler neticesinde kabul edilen 50 milyar Euro'luk Ukrayna fonunun ilk ödemelerinin martta yapılacağını duyurdu.

Von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda 1 Şubat'ta düzenlenen özel liderler zirvesinin sonuçlarıyla ilgili oturumda konuştu.

Liderlerin zirvede Ukrayna'ya gelecek 4 yılda AB bütçesinden 50 milyar Euro destek üzerinde anlaşmasından duyduğu memnuniyeti yineleyen von der Leyen, mart ayında ödemelere başlayacaklarını belirtti.

Söz konusu fon, 2024-27 döneminde Ukrayna'nın savaş sonrası yeniden inşası, modernizasyonu, AB üyeliği kriterlerinin sağlanması için gerekli reformları yapmasına destek için kullanılacak.

50 milyar Euro'nun 33 milyarı kredi olarak sağlanacak, 17 milyarı hibe edilecek.

AB BÜTÇESİNİ REVİZE ETTİ

Öte yandan AB'nin uzun dönemli bütçesini ilk defa revize ettiğini vurgulayan von der Leyen, "İstediğimiz finansmanın yüzde 80'ini aldığımız için çok memnunum. Kesinlikle bazı zor seçimler yaptık ama çok iyi bir sonuç aldık." dedi.

Von der Leyen, bu miktarın yasa dışı göçle mücadele, Batı Balkanları destekleme, doğal afetler ve Gazze'deki gibi insani krizlerle baş etme, savunma sanayisi, kritik teknolojilerin geliştirilmesi gibi alanlarda kullanılacağına işaret etti.