Avrupa Birliği (AB), dünyanın en çok izlenen cinsel içerikli yetişkin siteleri arasında yer alan “Xvideos”, “Pornhub” ve “Stripchat” için daha sıkı kurallar getirme kararı aldı.

Euronews'in haberine göre AB’nin yürürlüğe giren yeni mevzuatıyla birlikte önde gelen yetişkin sitelerinin çevrimiçi içeriği daha sıkı bir şekilde denetlenecek. Bu siteler özellikle yaş doğrulama ve içerik denetimi konularında sınırlamalara tabi olacak.

Yeni mevzuatın kapsamına giren yetişkinlere yönelik web siteleri, kullanıcıların yaşını doğrulayabilecek sistemleri uygulamaya sokmak da dahil olmak üzere bir dizi katı tedbire uymak zorunda kalacak.

Yine yeni önlemler kapsamında, rıza dışı videolar gibi yasa dışı içeriklerin kaldırılmasına yönelik yeni sorumluluklar da yer alıyor. 

Yeni AB kurallarına uymayan şirketler, küresel cirolarının yüzde 6'sına kadar para cezalarıyla karşı karşıya kalabilecek.

AB ülkelerinde yetişkin sitelerini ayda yaklaşık 160 milyon kişi ziyaret ediyor. Bu rakam AB nüfusunun üçte birine denk geliyor.