ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) internet sitesinden yapılan canlı yayında, Odysseus'un, Ay’ın güney kutbuna yakın bir bölgesine TSi ile 02.23’te güvenli bir şekilde indiği duyuruldu.

NASA'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda da "Siparişiniz Ay'a teslim edildi." ifadesi kullanılırken uzay aracının Ay'a inişi, Intuitive Machines şirketinin hesabından ise "Odysseus'un yeni bir evi var" ifadesiyle duyuruldu.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, canlı yayında, "Bugün, yarım yüzyılı aşkın süredir ilk kez ABD, Ay’a geri döndü. Bugün NASA'nın ticari ortaklıklarının gücünü ve vaadini gösteren bir gün" dedi.

İnişten 15 dakika sonra zayıf da olsa sinyal göndermeye başlayan Odysseus, 50 yıldan fazla bir süre sonra Ay'ın yüzeyine inen ilk özel şirket yapımı uzay aracı oldu.

Odysseus, inişiyle 1972'deki "Apollo 17" misyonundan bu yana Ay'ın yüzeyine yumuşak iniş yapan ABD'ye ait ilk özel uzay aracı olarak tarihe geçti.

ABD'li özel şirket Intuitive Machines'in "IM-1" misyonu kapsamında Ay’a iniş için geliştirdiği uzay aracı, 15 Şubat’ta SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılmıştı.

4,3 metre yüksekliğindeki altı ayaklı karbon fiber ve titanyum iniş aracı, NASA'nın Artemis Misyonu kapsamında kullanmayı planladığı 6 farklı deney için de yük taşıyordu.

NASA, birkaç yıl içinde Ay'a insan gönderme planları kapsamında Ay teslimatlarını ticarileştirme çabalarının bir parçası olarak, Odysseus'u inşa etmesi ve uçurması için Intuitive Machines şirketine 118 milyon dolar ödemişti.

VİDEOSU YOK

Odysseus'un Ay'a yaklaşık 73 dakika süren yavaş inişinin videosu ise yayınlanmadı.

Ancak Florida'daki Embry-Riddle havacılık üniversitesindeki öğrenciler tarafından inşa edilen bir kamera inişten hemen önce düşüp fotoğraf çekecek şekilde tasarlandı ve Nasa kameraları da uzay aracından zemini fotoğraflayacak şekilde ayarlandı.

Intuitive Machines çalışanları tarafından sevgiyle Odie olarak adlandırılan 14 ft (4,3 metre) altıgen, altı ayaklı Nova-C iniş aracı, Nasa'nın ticari ay yükü hizmetleri (CLPS) girişiminin bir parçası ve ajans, büyük ölçüde Artemis programını desteklemek için özel ortaklarla sözleşme imzalıyor.

Nasa bu girişimin hayata geçirilmesi için 118 milyon dolar katkıda bulunurken, Intuitive Machines de Elon Musk'ın SpaceX şirketinin Falcon 9 roketiyle Florida'daki Kennedy uzay merkezinden 15 Şubat'ta fırlatılmasından önce 130 milyon dolar daha finanse etti.

IM-1 görevi, tıpkı başarısızlıkla sonuçlanan Peregrine gibi, Nasa'nın iki yıl sonra gerçekleştirmeyi planladığı mürettebatlı Artemis III görevi için iniş yeri olarak seçilen kayalık bölge başta olmak üzere Ay ortamı hakkında veri toplamak üzere tasarlanmış bilimsel ekipmanlardan oluşan bir yük taşıyor.

Nelson'a göre burası tehlikeli bir bölge - "tüm bu kraterlerle dolu" - ancak gelecekte Mars'a yapılacak insan misyonları için çok önemli olan kalıcı bir Ay üssünün sürdürülmesine yardımcı olabilecek donmuş su açısından zengin olduğuna inanıldığı için seçildi.