ABD'de bir mahkumun ilk defa "azot gazı" olarak da bilinen nitrojen gazıyla idam edilecek olması tartışmalara yol açtı.

Alabama eyaletinde 2022 yılında zehirli iğneyle idam etme girişiminden sağ çıkan Kenneth Eugene Smith'in perşembe günü saf azot solumaya zorlanarak idam edilmesi planlanıyor. 

ABD'nin hiçbir eyaletinde bugüne kadar ölüm cezasının infazında nitrojen gazı kullanılmadı. En yaygın infaz yöntemi olan zehirli iğnede kullanılan ilaçların bulunması giderek zorlaştığı için bazı eyaletler idamlarda yeni yollar arıyor.

İnsan hakları örgütleri ise daha önce hiç kullanılmayan bu infaz yöntemini insan deneylerine benzeterek idamın durdurulmasını talep ediyor.

BM'YE GÖRE İŞKENCE

1989'da kiralık katil olarak bir vaizin eşini öldürmekten hüküm giyen Smith, 2022'de zehirli iğneyle idam girişiminde damar yolunun saatlerce bulunamaması sonucu hayatta kalmıştı. Smith şimdi ülkede ilk defa denenecek gaz soluyarak öldürme yöntemiyle idam edilecek.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, ilk defa denenecek azot gazı infazını "insanlık dışı işkence" diye niteledi. 

Yıllardır hapishanede idam edilmeyi bekleyen Smith de BBC'ye yaptığı açıklamada çok korktuğunu söyleyerek "Sürekli panik atak yaşıyorum ve kilo veriyorum" diyerek infazın durdurulmasını istedi. 

Alabama eyalet yönetimi, hızlı bilinç kaybına yol açtığını belirttiği azot gazı infazının güvenli olduğunu savunsa da bilim insanları aynı görüşte değil. Sağlık uzmanları, bu yöntemin mahkumu öldürmek yerine komaya sokabileceğini, hatta sızıntı sonucu başka kişilerin ölebileceğini vurguluyor.

ABD'de idam oranlarının en yüksek olduğu eyaletlerden Alabama'da 165 kişi şu anda idam sırasında bekliyor. Eyalette 2018'den beri üç zehirli iğneyle idam girişiminin başarısız olması tartışma yaratmıştı.