ABD Ticaret Bakanlığı’nın öncü verilerine göre, ülke ekonomisi dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 3,3 büyüdü.

Bloomberg anketinde ekonomistlerin medyan beklentisi yüzde 2’lik bir büyümeye işaret ediyordu.

Temmuz-eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış bazda yüzde 4,9 büyüyen ABD ekonomisi 2023 genelinde yüzde 2,5 büyüdü.

Büyüme hızında geçen yıl bir önceki yıla göre artış görülen ABD ekonomisi, Covid-19 salgınının etkisiyle 2020'de gösterdiği yüzde 2,2'lik daralmanın ardından 2021'de yüzde 5,8 ile güçlü bir büyüme kaydetmiş, 2022'de ise büyüme hızı yavaşlayarak yüzde 1,9 olmuştu.

Üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış bazda yüzde 3,1 oranında artan kişisel tüketim harcamaları, dördüncü çeyrekte 2,5'lik beklentiye karşın yüzde 2,8 oranında arttı.

Öte yandan, ABD'de dış ticaret açığı aralıkta 85 milyar dolarla beklentilerin altında oldu. Beklenti 88,7 milyar dolardı.

ABD ekonomisinin geçen yılın son çeyreğindeki büyümesinde, tüketici harcamaları, ihracat, eyalet ve yerel hükümet harcamaları, konut dışı sabit yatırımlar, federal hükümet harcamaları, özel stok yatırımları ve konut sabit yatırımlarındaki artışlar etkili oldu. Aynı dönemde büyümeye negatif etki yapan ithalat da arttı.