Baltimore, Maryland'deki Francis Scott Key Köprüsü'nün bir kısmı, büyük bir konteyner gemisinin çarpışmasının ardından çöktü.

Geminin Interstate 695 otoyolunun kuzey ve güney şeritlerini taşıyan köprüye çarptığı, batmadan önce alev aldığı ve çok sayıda aracın da Patapsco Nehri'ne düşmesine neden olduğu belirtildi.

 
 

New York Times, köprüdeki hasarın boyutunun henüz belli olmadığını belirtirken, Maryland Ulaştırma'nın X'te paylaştığı bir gönderide, "I-695 Key Bridge'de olay nedeniyle tüm şeritler her iki yönde de kapatıldı" bilgisi verildi.

Baltimore Sahil Güvenlik'ten Astsubay Matthew West, geminin Singapur bayrağı altında bir konteyner gemisi olduğu haberini aldığını ve verilere göre, "Dali" adı verilen geminin Baltimore üzerinden Colombo, Sri Lanka'ya doğru gittiğini söyledi.


Köprünün çöktükten sonraki fotğrafı...

Baltimore Belediye Başkanı Brendon Scott ise olayın ardından diğer şehir ve eyalet liderleriyle birlikte köprüye doğru yola çıkacaklarını açıkladı. X'teki bir gönderide, "Acil durum personeli olay yerinde ve çalışmalar sürüyor" dedi.

Yetkililer; yaşananlarla ilgili terörizmden şüphelenilmediğini, gemiden herhangi bir yakıt dökülmediğini belirtirken olayın mağdurlarıyla ilgili de bilgiler verdi.

Henüz köprüde tam olarak kaç tane aracın olduğu bilinmezken en az yedi aracın düşmüş olduğunu, yaralılardan birinin tedaviyi istemediğini, diğerinin ise durumunun ağır olduğu bildirildi. Gemi mürettebatının ise hâlâ gemide olduğu belirtildi.

Maryland Valisi Wes Moore’un sözcüsü Carter Elliott tarafından paylaşılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

“Francis Scott Key Köprüsü'nün çöküşünün ardından acil durum personeli olay yerinde olduğundan ofisim ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, Baltimore Belediye Başkanı Brandon Scott, Baltimore İlçe Yöneticisi Johnny Olszewski ve Baltimore İtfaiye Departmanı ile yakın iletişim halindedir.

Burada, Maryland'de olağanüstü hâl ilan ettim ve Biden yönetiminden gelen federal kaynakları hızlı bir şekilde dağıtmak için kurumlar arası bir ekiple çalışıyoruz. Olaya karışanları kurtarmak için çaba gösteren ve herkesin güvenliği için dua eden cesur erkek ve kadınlara müteşekkiriz.

Bu trajediyi değerlendirmeye ve müdahale etmeye devam ederken, kurtarma çalışmalarını yürüten federal, eyalet ve yerel kuruluşlarla yakın temas halinde olacağız.”  

SİNGAPUR'DAN AÇIKLAMA

Singapur Denizcilik ve Liman Otoritesi (MPA) yaptığı açıklamada, ABD Sahil Güvenliği ve Baltimore'daki bir köprünün çökmesine neden olan Singapur'a kayıtlı geminin yönetim şirketi ile temas halinde olduğunu söyledi. 

Açıklamada, "MPA, soruşturmalarında ABD Sahil Güvenlik ile tam işbirliği sağlayacaktır" denildi. Olay sırasında Dali'de 22 mürettebatın bulunduğu belirtildi.