ABD’nin Meksika ile komşu eyaleti Teksas’ta “diken ve jiletli” teller dolayısıyla başlayan gerilim devam ediyor.

ABD Yüksek Mahkemesi, Teksas’ta Meksika sınırının Rio Grande Nehri boyunca çekilen ve göçmen geçişini engellemek amacıyla konulan dikenli tellerin kaldırılabileceğine karar verdi.

Karara rağmen Teksas Valisi Greg Abbott bölgeye daha fazla “diken ve jiletli çitler” koyacağını söyledi.

Abbott, Teksas Ulusal Muhafızları’na daha fazla dikenli tel döşemeye devam etme emri vermesini engelleyen herhangi bir şey olmadığını savundu.

Bu sırada Teksas Ulusal Muhafızları ABD sınır devriyesinin telleri sökmesine izin vermeyip, dikenli telleri yerleştirmeye devam etti.

25 VALİDEN TEKSAS'A DESTEK

Eski ABD Başkanı Donald Trump "istekli tüm eyaletlerin, yasa dışı göçmenlerin ABD’ye girişini önlemek ve onları sınırın dışına geri göndermek için Teksas'a muhafızlarını konuşlandırması gerektiğini” söyledi.

Bu gelişmenin ardından ABD Başkanı Joe Biden hükümetine yönelik sınır güvenliği eleştirileri devam ederken, 25 Cumhuriyetçi eyaletin valisi Teksas’ın "anayasal meşru müdafaa hakkını" savunan bir bildiriye imza attı.

Cumhuriyetçi Valiler Birliği imzasını taşıyan bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Sınırın güvenliğini sağlamak için dikenli tel örgüler de dahil olmak üzere her türlü araç ve stratejiyi kullanma konusunda Vali arkadaşımız Greg Abbott ve Texas Eyaleti ile dayanışma içindeyiz.”

OKLAHOMA: BİRLİKLER HAREKET İÇİN HAZIRLANIYOR

ABD'de Oklahoma eyaleti Valisi Kevin Stitt, sınır güvenliği için Teksas'a daha önce de Oklahoma Ulusal Muhafız Birliği'nden destek gönderdiğini anımsattığı açıklamasında, gerekli yönlendirmeleri yaptığını, "birliklerin hareket için hazırlandığını" söyledi.

Bizzat Teksas sınırına giderek inceleme yaptığını aktaran Stitt, "Sınır görevlilerinin bile kafaları karışık. Bunlar iyi Amerikalılar ve patronlarına itaat etmeye çalışıyorlar ama bu politikayı da kabul etmiyorlar" diye konuştu.

ABD 2024 başkanlık yarışından Donald Trump lehine çekildiğini açıklayan Florida Valisi Ron DeSantis de X hesabındaki paylaşımında, "Anayasa gerçekten eyaletleri kendilerini bir işgale karşı savunma konusunda güçsüz bıraksaydı, ilk başta onaylanmazdı ve Teksas birliğe (federal yönetime) asla katılmazdı" ifadelerini kullandı.

ULUSAL MUHAFIZLAR HAREKETE GEÇEBİLİR Mİ?

Ülkedeki eyaletlerde bulunan Ulusal Muhafızlar, ordunun bir parçası ve ABD Başkanı tarafından denetleniyor. Muhafızlar belli başlı bazı durumlar dışında emirleri eyalet valisinden alıyor. Eyalet valileri, afetlerde ve sivil itaatsizlik durumlarında, Ulusal Muhafızları göreve çağırabiliyor. Ancak başkanlar da ulusal güvenlik ihtiyaçları durumunda, ülke çapında Ulusal Muhafızları'nı kullanabiliyor.

SINIR GÜVENLİĞİ TARTIŞMALARI

ABD'de sınır güvenliği tartışmaları son günlerde giderek artıyor. Kasım ayında seçime gidilecek ülkenin başkan adayı Donald Trump, ilk işinin Meksika sınırını kapatmak olacağını söylüyor.

GÖÇMEN SAYISINDA ARTIŞ

Meksika’dan binlerce kişi, daha iyi bir yaşam sürme arayışıyla yasa dışı yollardan ABD’ye gitmeye çalışıyor. Son zamanlarda göçmenlerin sayısında artış gözlemleniyor. Göçmenlerin sınır bölgesinde zorlu bekleyişi devam ederken, Ulusal Muhafızlar bölgesine gelen göçmenleri kontrol altında tutmaya çalışıyor.