ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737 Max 9 uçağında kapak tipi kapının havada kopması sonrasında havayollarına aynı kapı dizaynına sahip Boeing 737-900ER uçaklarında da inceleme yapılmasını tavsiye etti.

FAA yaptığı açıklamada "Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737-900ER uçağı operatörlerinin, kapının uygun şekilde sabitlendiğinden emin olmak için orta çıkış kapısı kapaklarını görsel olarak incelemelerini tavsiye ediyor" denildi. 

THY'NİN FİLOSUNDA DA BULUNUYOR

Açıklamada ayrıca, "Boeing 737-900ER, MAX filosundan değildir ancak aynı kapı kapak tasarımına sahiptir" ifadesi kullanıldı. 

THY’nin filosunda 2011 yılında bu yana 5 saatten uzun kullanılmak üzere toplam 15 adet 737-900ER bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

Alaska Havayolları'na ait Boeing 737-9 MAX yolcu uçağının havadayken gövdesinden uçak kapısı büyüklüğünde bir parçanın dışarı doğru kopması uluslararası kamuoyunda gündem olmuştu. 

Yaşanan olayı takiben United Havayolları, Alaska Havayolları, Türk Hava Yolları, Copa Havayolları ve Aeromexico, filolarındaki aynı model uçakları detaylı denetimler için hizmetten çekerek yere indirdiğini duyurmuştu.

THY de olayın ardından filosunda bulunan aynı tipteki beş uçağın uçuşlarını askıya almıştı. Boeing hisseleri olayın ardından yüzde 8 düşüşle kapanmıştı. Boeing'e parça üreten Spirit AeroSystems hisseleri ise %11 düştü.