ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya katılım protokolüne ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı'nı imzalayarak, ilgili protokolü onaylamasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. 

İSVEÇ 32. ÜYELİK YOLUNDA

Blinken, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya katılım protokolünü onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz" ifadesini kullandı. 

İsveç'in katılımına ilişkin belgelerin Washington'a ulaşmasını ve İsveç'in NATO'nun 32. üyesi olmasını sabırsızlıkla beklediklerini kaydeden Blinken, "İsveç ve İttifak (NATO) birlikte daha güçlü" değerlendirmesinde bulundu. 

ERDOĞAN İMZALAMIŞTI 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından dün yapılan açıklamada "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'in Kuzey Atlantik Antlaşması'na katılımına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen kanunun yayımlanmasına karar vermiş ve İsveç'in NATO'ya katılım protokolüne ilişkin Cumhurbaşkanı Kararını imzalayarak ilgili protokolü onaylamıştır" ifadelerine yer verilmişti. Daha sonra ilgili karar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanmıştı.

Ankara, İsveç kararı sonrası F-16 satışı ve modernizasyon paketine onay talep ederken, Stockholm de üyelik yolunda son olarak Macaristan'ın olurunu bekliyor.