ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu ziyaretine başlarken yaptığı açıklamada, bölgedeki liderlere Gazze'deki savaşa yönelik ateşkes anlaşmasını kabul etmesi için Hamas'a baskı yapmaları çağrısında bulundu.

Blinken, rehinelerin salıverilmeleri ve çatışmaların durmasına yönelik müzakereleri kapsayan üç aşamalı anlaşmaya karşı çıkan tek tarafın Hamas olduğunu, İsrail'in ise teklifi kabul ettiğini söyledi.

Hamas'ın üst düzey isimlerinden Sami ebu Zuhri ise bu açıklamaya tepki göstererek Blinken'ın İsrail yanlısı bir tutum sergilediğini ve bu durumun ateşkes anlaşmasına ulaşılmasını engellediğini belirtti.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede Gazze Şeridi'ne yardımların ulaştırılmasının önündeki engellerin kaldırılması için uluslararası çabaların önemini vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Sisi ve Blinken, Gazze'de ateşkes sağlanması ve rehinelerin serbest bırakılmaları için ortak çabaların artırılması konusunda anlaştı.