İsrail ile Hamas arasında çatışmaların başladığı 7 Ekim 2023’ten beri Tel Aviv yönetimine sıklıkla desteğini açıklayan ABD Başkanı Joe Biden, Gazze ile ilgili aldığı kararı duyurdu.

Beyaz Saray’da İtalya Başbakanı Georgia Meloni'yi kabulünde açıklamalarda bulunan Biden, İsrail’in saldırı altında tuttuğu ve yardım girişlerine izin vermediği Gazze Şeridi’ne ilerleyen günlerde havadan insani yardım bırakılacağını duyurdu.

"TRAJİK VE KORKUNÇ"

Joe Biden, yardım beklerken İsrail tarafından vurularak öldürülen Gazzeli sivillerle ilgili olarak, "Gazze'nin kuzeyinde (Filistinlilerin) insani yardıma ulaşmaya çalışırken yaşanan olay trajik ve korkutucu. Oradaki hayatların kaybı çok üzücü" ifadesini kullandı.

"DAHA FAZLASINI YAPMALIYIZ"

Masum insanların yiyecek bulmak için çabalarken "savaşa yakalandığını" ifade eden Biden, "Onların yardıma ulaşmaya çalışırken karşılaştıkları durumu gördünüz. Daha fazlasını yapmalıyız ve ABD olarak yapacağız" dedi.

Biden, "Önümüzdeki günlerde, Ürdün'e katılarak (Gazze'ye) havadan insani yardımları atmaya başlayacağız" şeklinde konuştu.

Gazze'ye havadan atacakları yardımla ilgili cümlesinde Biden'ın sehven Gazze yerine "Ukrayna" demesi de dikkati çekti.

6 HAFTALIK ATEŞKES ÖNERİSİ

ABD Başkanı Biden, İsrail ile görüşmelerinde, Gazze'ye denizden açılacak bir koridor üzerinden insani yardım ulaştırılması seçeneğini de görüştüklerini belirtti.

Sınırda bekleyen yüzlerce insani yardım tırının geçişine İsrail tarafından izin verilmesi konusunda çalıştıklarını söyleyen Biden, "Gazze'ye havadan yardım atmak kesinlikle yeterli değil. Söz konusu olan masum insanların ve çocukların hayatı" şeklinde konuştu.

İsrail ile Hamas arasında 6 haftaya varabilecek geçici bir ateşkes için de çok çabaladıklarını ifade eden Biden, bu dönemde rehinelerin serbest bırakılabileceğini ve Gazze'ye yeteri kadar insani yardımın girebileceğini kaydetti.

KIRBY: İSRAİL DESTEKLİYOR

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de Gazze’ye yardım için deniz koridoru açma çabalarını daha güçlü bir şekilde sürdüreceklerini kaydetti.

Gazze’ye birden fazla yardımın indirileceğini belirten Kirby, ilk yardımların gıda olarak ulaştırılacağını ifade etti.

Tel Aviv ile yardım konusunda görüştüklerini açıklayan Kirby, İsrail’in yardım bekleyen Filistinlileri hedef almasıyla ilgili olarak da “bu olayın Gazze’ye yardım ulaştırmak için alternatif yollar bulmaya devam edilmesinin gerekliliğini vurguladığının” altını çizdi.

Kirby, İsrail'in havadan yardımlar konusunda "destekleyici olduğunu" söyledi.