ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Biden yönetiminin, Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) savcısının Gazze'de yaşananlarla ilgili olarak İsrailli liderler hakkında tutuklama emri talebinin ardından ICC yetkililerine yaptırımlar uygulamak üzere Kongre ile birlikte çalışmak istediğini açıkladı.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Senato ödenekler alt komitesi oturumunda Blinken'a, tutuklama emri talebinde bulunan ICC savcısı Karim Khan'ın Pazartesi günü açıkladığı adıma karşılık olarak ICC'ye ABD yaptırımları getirilmesini istediğini söylemiş ve bu çabayı destekleyip desteklemeyeceğini sormuştu.

Blinken ise bu sorunun ardından "Bu konuda sizinle çalışmaktan memnuniyet duyarım" yanıtını verdi.

NETANYAHU VE HAMAS LİDERLERİ İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ

Khan, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Gazze'de işlendiği öne sürülen savaş ve insanlık suçlarında "payları olduğu" iddiasıyla İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve üç Hamas liderine yönelik tutuklama emri çıkarılmasını talep etmişti.

Hem ABD Başkanı Joe Biden hem de Biden'a muhalif olan isimler, Khan'ın açıklamasını şiddetle kınamış, ICC'nin Gazze savaşına ilişkin yargı yetkisi olmadığını öne sürmüş ve süreçle ilgili endişelerini dile getirmişlerdi.

ABD, ICC'ye taraf olan ülkelerden biri değil ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik tutuklama emri çıkarılması da dahil olmak üzere geçmişte mahkemenin geçmiş davalarını desteklemişti.

Blinken, dün uygun bir karşılık vermek üzere Kongre ile beraber çalışacağını söylemiş ve ICC'nin adımını "son derece yanlış" olarak nitelemişti. Blinken, kararın rehinelerin salıverilmesi ve ateşkese yönelik bir anlaşmaya varılması sürecini karmaşık hale getirebileceğini söylemişti.

Kongre'nin Cumhuriyetçi üyeleri daha önce ICC'ye yaptırım uygulamak için bir yasa tasarısı hazırlayabilecekleri tehdidinde bulunmuştu ancak tasarının yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden'ın ve Senato'da çoğunluğa sahip olan Demokratların desteği gerekiyor.

2020 yılında ABD'nin eski başkanı Donald Trump, ICC'nin Afganistan'da işlenen savaş suçlarına yönelik bir incelemeyi onaylamasının ardından mahkemeyi ABD'nin ulusal egemenliğini ihlal etmekle suçlamıştı. ABD, o dönemde savcı olan Fatou Bensouda da dahil olmak üzere ICC çalışanlarını varlıklarını dondurarak ve seyahat yasakları getirerek hedef almıştı.

Biden, Nisan 2021'de Başkanlık görevini üstlenmesinden kısa bir süre sonra bu yaptırımları kaldırmıştı.