ABD Savunma Bakanı Llyod Austin, ABD askeri güçlerinin Irak'ta bulunan İran destekli milis gruplara ait üç tesise saldırı gerçekleştirdiklerini açıkladı. 

Austin, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Biden'ın talimatıyla ABD'nin, Irak’ta İran destekli milis grupların kullandığı 3 tesisi vurduğunu duyurdu. Saldırıları "gerekli" ve "orantılı" şekilde niteleyen Austin, "Bu saldırılar, İran destekli milislerin Irak ve Suriye'de ABD ve Koalisyon personeline yönelik bir dizi tırmandırıcı saldırıya doğrudan yanıt olarak veriliyor" ifadesini paylaştı. 

Austin, ABD’nin çıkarlarını savunmak için gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceğini belirterek, bölgedeki çatışmaları tırmandırmaya çalışmadıklarını öne sürdü ve İran destekli saldırıların derhal durdurulması çağrısında bulundu. 

Irak’taki yerel basında çıkan haberlerde de, ABD'ye ait uçakların, Babil'in Curf el-Sahar bölgesinde bulunan Haşdi Şabi'ye ait askeri fakülteyi bombaladığı, saldırıda ölü ve yaralıların bulunduğu bildirildi.

IRAK'TAN AÇIKLAMA: EGEMENLİK İHLALİ

Irak hükümeti, ABD'nin gece yarısı Haşdi Şabi mevzilerine saldırılarının "kabul edilemez" olduğunu ve Irak'ın egemenliğinin açıkça ihlal edildiğini bildirdi. 

Irak Başbakanlığı Askeri Sözcüsü General Yahya Resul, ABD'nin gece yarısı düzenlediği saldırılarla ilgili yazılı açıklama yaptı. "ABD, Irak'ta güvenlik ve istikrara zarar verme ısrarıyla Irak askeri birliklerinin ordu ve Haşdi Şabi'ye ait Curf el-Nasr ve El-Kaim bölgelerindeki mevzilerine hava saldırıları düzenledi" ifadelerini kullanan Resul, bu tür eylemlerin Irak'ta bulunan uluslararası koalisyon güçleri ve yabancı danışmanlarla ilişkiler ile tüm anlaşmalar ve güvenlik işbirliğine zarar verdiğini ifade etti.