ABD'li iki Cumhuriyetçi siyasetçi İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümü sonrasında açıklama yaptı. 

Florida'nın Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Michael Waltz Reisi'nin ölümüyle ilgili haberlere, "Çok şükür" yanıtını verdi. Waltz, Reisi'yi "cani bir insan hakları ihlalcisi" olarak değerlendirirken İran'ın yaşananlardan İsrail ve ABD'yi suçlayacağını söyledi.

Waltz, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'e yaptığı açıklamada, "İyi ki kurtulduk. Reisi, cumhurbaşkanlığı öncesinde ve sırasında katil bir insan hakları ihlalcisiydi. Ancak İran rejiminin terörü desteklemek için başka bir bahane olarak bir suikast girişiminden İsrail ve ABD'yi sorumlu tutmasına dikkat edin" ifadesini kullandı.

Bir diğer Cumhuriyetçi Florida Senatörü Rick Scott, "Reisi ölmüş olsaydı dünya daha güvenli bir yer olurdu" dedi ve Reisi'nin ülkesinin insanları tarafından sevilmediğini ve "hiç kimse tarafından özlenmeyeceğini" sözlerine ekledi. X'te paylaşımda bulunan Scott, "Eğer Reisi ölmüş olsaydı, dünya şimdi daha güvenli ve daha iyi bir yer olurdu. O kötü adam bir tiran ve teröristti. Sevilen ya da saygı duyulan biri değildi ve hiç kimse tarafından özlenmeyecek. Eğer o öldüyse, İran halkının ülkelerini katil diktatörlerden geri alma şansına sahip olmasını umuyorum" dedi.