ABD yönetimine yakın bazı kaynaklar, seçimlerde yeniden aday olan Başkan Joe Biden'ın akıl sağlığında ciddi gerileme olduğunu söyledi.

Wall Street Journal gazetesine konuşan Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti'den 45'i aşkın üst düzey yetkili, son dönemde Biden'ın bilişsel durumunun hiç de iyi olmadığını, konuşurken birçok şeyi karıştırdığını anlattı.

Kaynaklar, gaflarıyla ünlü Başkan'ın daha da sık hata yaptığını, bazen toplantının ortasında donup kaldığını ve duyulamayacak kadar düşük sesle konuştuğunu belirtti. Biden'ın önemli siyasi konulara dair ayrıntıları hatırlamakta zorlandığı ve çoğunlukla yardımcılarının hazırladığı notlara bakmak zorunda olduğu kaydedildi.

Sağlığı uzun süredir gündemde olan  81 yaşındaki "ABD tarihinin en yaşlı Başkanı", önceki sene katıldığı bir toplantıda atacağı hareketlerin adım adım anlatıldığı notu yanlışlıkla kameralara göstererek tartışma yaratmıştı. 

Notlarda "Odaya gireceksin ve katılımcılara merhaba diyeceksin. Oturacaksın, 2 dakika brifing vereceksin. Katılımcılara teşekkür edeceksin, odadan çıkacaksın" yazıyordu.

'HER ŞEYİ UNUTUYOR'

Wall Street Journal'a konuşan ABD'li bir yetkili "Onun yanında rahatsız hissetmemek mümkün değil" dedi ve Ukrayna ile ilgili bir toplantıda Biden'ın çok yavaş hareket ettiğini, katılımcıların elini sıkmasının 10 dakika sürdüğünü anlattı. 

Biden'ın konuşması sırasında sık sık yardımcılarına döndüğünü ve diğer yetkililere söz verdiğini de kaydeden kaynaklar, Başkan'ın birçok ismi unuttuğunu ya da karıştırdığını, kendi politikalarını da hatırlamakta zorlandığını aktardı.

Biden'ın 5 Kasım seçimlerinde, 2020'de yenilgiye uğrattığı selefi Donald Trump'la yeniden karşı karşıya gelmesi bekleniyor.