ABD'de Temyiz Mahkemesi, ülkede bir mahkumun ilk defa "azot gazı" olarak da bilinen nitrojen gazıyla idam edilmesine yönelik itirazı reddetti.

1989'da kiralık katil olarak bir vaizin eşini öldürmekten hüküm giyen Kenneth Eugene Smith'in bugün saf azot solumaya zorlanarak idam edilmesi planlanıyor. Alabama eyaletinde 2022 yılında zehirli iğneyle idam etme girişiminden sağ çıkan Smith, Temyiz Mahkemesi'ne başvurarak "anayasaya aykırı" olduğunu savunduğu idamın durdurulmasını istemişti.

Birleşmiş Milletler uzmanları ve insan hakları örgütleri de "insanlık dışı işkence" olarak nitelenen azot gazı yönteminden vazgeçilmesini talep etmişti.

Ancak federal mahkeme, infazdan bir gün önce idama onay verdi. Yargıç, Smith'in idam yönteminin vahşice olduğu yönündeki argümanını kanıtlayamadığına hükmetti. 

BUGÜN İDAM EDİLMESİ BEKLENİYOR

Smith'in avukatları mahkeme kararıyla idamı son anda durdurmayı amaçlıyordu ancak bu kararla tartışmalı idamın önündeki tüm engeller kalktı.

Smith, 2022'de zehirli iğneyle idam girişiminde damar yolunun saatlerce bulunamaması sonucu hayatta kalmıştı. Yıllardır hapishanede idam edilmeyi bekleyen Smith de BBC'ye yaptığı açıklamada çok korktuğunu söyleyerek "Sürekli panik atak yaşıyorum ve kilo veriyorum" diyerek infazın durdurulmasını istemişti.

Alabama eyalet yönetimi, hızlı bilinç kaybına yol açtığını belirttiği azot gazı infazının güvenli olduğunu savunurken uzmanlar, bu yöntemin mahkumu öldürmek yerine komaya sokabileceğini, hatta sızıntı sonucu başka kişilerin ölebileceğini vurguluyor.

ABD'de idam oranlarının en yüksek olduğu eyaletlerden Alabama'da 2018'den beri üç zehirli iğneyle idam girişiminin başarısız olması tartışma yaratmıştı.