ABD, Başkan Joe Biden'ın Gazze Şeridi'nde İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaları sona erdirmek üzere sunduğu ateşkes planını destekleyen bir kararı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin kabul etmesini istediğini belirtti.

Biden, Cuma günü yaptığı açıklamada, "bu savaşın sona erme zamanı geldi" diyerek İsrailli rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Gazze'de ateşkes sağlanması için üç aşamalı planını duyurmuştu.

Reuters'ın gördüğü bir sayfalık taslak 15 üyeli konseye dağıtıldı. Bir kararın geçmesi için en az dokuz evet oyu alması ve konseyin daimi üyeleri ABD, Fransa, İngiltere, Çin ya da Rusya tarafından veto edilmemesi gerekiyor.

Hamas'a anlaşmayı kabul etme ve "anlaşmanın şartlarını gecikmeksizin ve koşulsuz olarak uygulama" çağrısı yapılan taslak metinde, "düşmanlıkların kalıcı olarak durdurulması amacıyla tarafların üzerinde mutabık kalınan anlaşma şartlarına bağlı kalmalarının önemi" vurgulandı.

ABD'nin ateşkes planından bir hafta önce Cezayir, Gazze'de ateşkes sağlanmasını, Hamas'ın elindeki tüm rehineleri serbest bırakmasını ve İsrail'in Refah'taki "askeri harekâtını derhal durdurmasını" talep eden bir BM Güvenlik Konseyi karar taslağı önermişti.

Hamas'ın üst düzey yetkililerinden Sami Ebu Zuhri, ABD ve Batı ülkelerinin Biden'ın Gazze için önerdiği planı kabul etme yönündeki çağrılarını eleştirdi.

Hamas medyasında yer alan açıklamalarında, İsrail'in Gazze'de anlaşmaya varma konusunda ciddi olmadığını söyleyen Ebu Zuhri, İsrail'in ABD'nin koruması altında manevralar yapmaya devam ettiğini belirtti.