ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Jeff Flake, iki ülkenin İsrail'in Gazze'deki savaşı konusunda yaşadığı görüş ayrılığına rağmen Türkiye'nin Batı'ya "güçlü şekilde demir attığını" ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı daha önce "hiç bu kadar güçlü olmadığını" söyledi.

Sonbaharda görevden ayrılmaya hazırlanan Flake, Reuters ile yaptığı söyleşide Türkiye'nin NATO'nun genişlemesine verdiği desteğin ve F-16'ların satışına yönelik anlaşmanın Ankara'nın yönünün Batı'ya dönük olduğunu gösterdiğini ve bu durumun ticaret ile yatırım alanlarında kalıcı ivme için zemin hazırladığını söyledi.

Flake, Ankara'daki konutunda gerçekleşen söyleşide "Stratejik ortaklık hiç bu kadar güçlü olmamıştı ve iyi bir yerdeyiz" dedi.

ABD'nin Demokrat Başkanı Joe Biden tarafından 2021 yılında büyükelçi olarak atanan eski Cumhuriyetçi senatör Flake, 2022 başlarında göreve başladı. Türkiye'ye gelişinden altı hafta sonra başlayan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Flake'in görevindeki başlıca konu oldu.

Flake'in görev esnasında Washington, Rusya'ya yönelik ABD'nin başlattığı yaptırımların ihlalinin engellemesi ve NATO'nun genişlemesine destek vermesi için Ankara'ya baskı yaptı. Türkiye de 20 aylık gecikmenin ardından bu yılın başlarında İsveç'in NATO üyeliği başvurusuna onay vermişti.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞINDA TÜRKİYE'YE ÖVGÜ

Büyükelçi, Türkiye'nin ekonomi, ticaret ve enerji alanlarında Rusya ile güçlü ilişkilere sahip olmasına rağmen Ukrayna'daki savaşın Türkiye'nin NATO'ya ve Batı'ya olan bağlılığını vurguladığını söyledi.

Flake, Türkiye'nin Rus savaş gemilerinin Karadeniz'e geçişini engellemesi ve Kiev'e insansız hava aracı temin etmesine atıfta bulunarak "(Türkiye) Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine destek verme konusunda kusursuzdu" dedi.

Flake, ABD Kongresi'nde her iki partinin de Türkiye'ye yönelik bakışının bu yıl olumlu hâle geldiğini ve bu olumlu düşüncenin ABD'de Kasım'da gerçekleşecek seçimlerin sonucundan bağımsız olarak devam edeceğini de ekledi.

Flake "Batı'ya güçlü şekilde demir attılar" dedi.