ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown, yüksek faiz oranlarının küçük işletmelere zarar verdiğini ve ev sahibi olmayı birçok Amerikalı için ulaşılamaz hale getirdiğini söyleyerek ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ı bu yılın başlarında faiz oranlarını düşürmeye çağırdı.

Brown, Powell'a dün gönderdiği mektupta "Maliyetlerin çok yüksek olduğu gerçeğini ele almak için daha fazla şey yapılması gerekirken, kısıtlayıcı para politikasının artık enflasyonla mücadele için doğru araç olmadığı giderek daha belirgin hale geliyor. Fed'i bu yılın başlarında para politikasını gevşetmeye çağırıyorum" dedi

SENATÖRLERDEN ÇAĞRI

Senatör Elizabeth Warren ve üç Demokrat meslektaşı bu hafta ayrı bir mektupta Powell'ı konut maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olmak için faiz oranlarını düşürmeye çağırmıştı.

Senatörler 28 Ocak tarihli mektupta, "Yüksek faiz oranları, ülkenin konut erişimi ve satın alınabilirlik konusundaki süregelen krizini ağırlaştırdı" ifadelerini kullanmıştı.

FAİZLERİN SABİT KALMASI BEKLENİYOR

2024'te yeniden seçilmek için yarışan Demokratların çağrıları, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin iki gün sürecek toplantısının başlangıcında geldi.

Fed yetkililerinin faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 aralığında sabit tutması bekleniyor.

Aralık ayında politika yapıcılar, medyan tahminlerine göre gösterge faiz oranını bu yıl yüzde 4,5 ila yüzde 4,75 aralığına indireceklerini öngörmüşlerdi. Ancak son haftalarda yetkililer, yakın zamanda bir faiz indirimine gidileceği yönündeki piyasa beklentilerini yumuşatmaya çalıştı.