ABD'de ülke genelindeki üniversite kampüslerine yayılan "İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki" eylemlerine başkent Washington'da bulunan Georgetown ve George Washington üniversitelerinde okuyan öğrenciler de katıldı. 

ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Georgetown ile George Washington üniversitelerinde bazı öğrenciler, sabah saatlerinde kampüslerinin bahçesinde toplanmaya başladı.

Georgetown Üniversitesinin ana kampüsünün ortasında yer alan büyük bahçede bir araya gelen yüzlerce öğrenci, "Özgür Filistin" ve "Gazze'de hemen ateşkes" sloganları attı. Bazı öğrenciler ise polisin sınırlı izin verdiği alanlarda çadırlar kurdu. 

Gösterilere öğrencilerin yanı sıra öğretim üyeleri ve personel de katıldı.

MEZUNİYET TÖRENİ İPTAL

Çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığı Güney California Üniversitesi (USC) ise 10 Mayıs’taki mezuniyet törenini iptal etti.

Bu arada birçok üniversitede polisin öğrencilere sert müdahalesi devam ediyor. Georgia'daki Emory Üniversitesi'nde ilk defa öğrencilere karşı plastik mermi kullanarak Filistin'le dayanışma çadırlarını dağıttı. 

Öğrenci örgütleri, yaptıkları ortak açıklamada "ABD emperyalizminin desteğiyle Filistinlilere yönelik soykırımı karşı örgütleniyor, İsrail apartheid'ıyla ilişkilerin tamamen kesilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

BÖLÜM BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI

Birçok akademisyenin de destek verdiği gösteride Emory Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Noelle McAfee gözaltına alındı.

Sosyal medyada ters kelepçeyle polis tarafından gözaltına alınan McAfee'nin, "Felsefe Bölümünü arayıp gözaltına alındığımı söyler misiniz" dediği görüntüler paylaşıldı.

Bu arada ABD, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Filistin destekçisi protestoculara baskı çağrısı yaptığı görüşünü reddetti. 

Netanyahu, ABD'deki öğrenci protestolarının Harvard Üniversitesine kadar sıçramasının ardından yayımladığı video mesajında, "Amerika'nın üniversite kampüslerinde olup bitenler korkunç. Çeteler önde gelen üniversiteleri ele geçirdi" demişti.

ABD Senatosundaki önemli Yahudi isimlerden biri olan bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders ise, Amerikan üniversitelerindeki Gazze eylemlerini "antisemitik" olmakla suçlayan Netanyahu'ya sert sözlerle yüklenerek, "Hayır Bay Netanyahu, 6 aydan daha kısa bir zamanda sizin aşırılıkçı hükümetinizin, yüzde 70'i kadın ve çocuk 34 binden fazla Filistinliyi öldürmesine ve 78 binden fazlasını yaralamasına dikkat çekmek antisemitizm ya da Hamas yanlısı olmak değildir" diye konuştu.