Hong Kong polisinin 5 muhalifi yakalamak için ödül koyması Çin ve ABD aradında gerilime yol açtı.

Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi polisi, 12 Aralık'ta yaptığı açıklamada 2019'da başlayan protestolarda yer alan ve Çin'in 2020'de Ulusal Güvenlik Kanununu uygulamaya koymasıyla ABD ile diğer denizaşırı ülkelere kaçan Simon Cheng, Frances Hui, Joey Siu, Johnny Fok ve Tony Choi adlı 5 kişinin yakalanmasını sağlayacaklara para ödülü verileceğini duyurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün konuyla ilgili kınama açıklaması yaparak "ABD'yi kendi evi olarak seçen bireyleri sindirmeye ve susturmaya yönelik her türlü çabaya şiddetle karşı çıkıyoruz ve sırf insan haklarını kullandıkları için hedef alınanların yanında durmaktan çekinmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise "ABD, Hong Kong yetkililerinin aralarında bir ABD vatandaşının da bulunduğu denizaşırı demokrasi savunucularını hedef alan yeni bir ödül listesi duyurmasını kınıyor. Özgürlük ve demokrasiyi savunanları tehdit etmeye ve taciz etmeye yönelik bu girişimi reddediyoruz" dedi. 

'ÇİN'İN İÇ MESELESİ'

Çin Dışişleri Bakanlığı, dün açıklama yaparak ABD'ye tepki gösterdi. Açıklamada, "Bazı ülkelerin Hong Kong ulusal güvenlik yasasına alenen iftira atmasını ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde hukukun üstünlüğüne müdahale etmesini şiddetle kınıyor ve buna kesinlikle karşı çıkıyoruz. Yurtdışına kaçan beş Çin karşıtı isyancının, ulusal güvenliği tehlikeye attığından şüphelenilmektedir. Hong Kong polisi, yasalara uygun olarak bu istikrarsızlaştırıcı unsurlar için tutuklama emri çıkarmıştır. Bu, uluslararası hukuka ve teamüllere uygun, gerekli ve meşru bir eylemdir" ifadeleri yer aldı.

ABD ve İngiltere'nin bu kişileri destekleyerek Hong Kong'u istikrarsızlaştırmaya yönelik kötü niyetlerini ortaya koyduğunu kaydeden Çin Dışişleri, "Hong Kong'un, Çin'in Hong Kong'u olduğunu vurgulamak isteriz. Hong Kong'la ilgili meseleler tamamen Çin'in iç meseleleridir ve bu meselelere dışarıdan müdahale edilemez" dedi.