Yemen'deki İran destekli Husiler, ABD ve İngilliz savaş uçaklarının ülkenin batısındaki Hudeyde vilayetine 4 saldırı düzenlediğini duyurdu. 

Husilere bağlı El-Mesire televizyonuna göre, ABD ve İngiltere, Yemen'in batısındaki Hudeyde vilayetine bağlı Ra's İsa bölgesine 2, El-Cebane bölgesine 2 saldırı gerçekleştirdi. Saldırıların can veya mal kaybına neden olup olmadığı hakkında bilgi verilmezken, ABD ve İngiltere'den de konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. 

Yemen'in Kızıldeniz kıyısında bulunan Hudeyde, üç limanı barındırmasından ötürü ülkenin önemli kentleri arasında yer alıyor. 

Yemen'deki İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı. 

ABD güçleri, bu süreçte birçok kez Yemen'den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu. Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.