ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, Türkiye ile ABD arasındaki yakınlaşmayı mercek altına aldı. 

Bloomberg, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken ABD'nin Türkiye'den patlayıcı satın almaya ağırlık verdiğini duyurdu.  Türkiye'nin ABD'ye en çok top mermisi satan ülke olabileceği belirtilirken küresel mühimmat talebi neddeniyle ülkelerin "kıtlıkla" karşı karşıya kaldığına da dikkat çekildi. 

ABD, müttefikleri Ukrayna'ya mühimmat sevkiyatı için çabalarken top mermisi üretimini artırmak amacıyla Türkiye'den patlayıcı madde alımını artırmak için görüşmeler yürütüyor.

Haberde, "Görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan yetkililere göre, Türkiye'nin TNT olarak bilinen trinitrotoluen ve itici gaz olarak kullanılan nitroguanidin tedariki, NATO standardı 155 mm kalibrelik mühimmatın üretiminde çok önemli olacak ve üretimi potansiyel olarak üç katına çıkaracak. Türkiye bu yılın başlarında ABD'ye en çok top mermisi satan ülke olma yolunda ilerliyor" denildi.

"HASSAS DENGE"

Rusya'nın Ukrayna'da iki yıldır devam eden savaşı küresel mühimmat talebinde bir artışa neden olurken, Batılı müttefikler bir yandan tükenen stoklarını yenilerken diğer yandan Kiev'e mühimmat tedarik etmek için bastırıyor. Adlarının açıklanmaması kaydıyla Bloomberg'e konuşan konuşan yetkililer, talep artışının küresel siparişlerde birikime yol açtığını ve özellikle TNT gibi bileşenler olmak üzere savunma tedarik zincirlerini zorladığını söyledi.

Bloomberg'in haberinde, "Ankara ile yapılan anlaşma, Rusya'nın işgali ve Türkiye'nin İsveç'in askeri ittifaka katılımını aylarca engellemesi nedeniyle ilişkileri gerilen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü müttefikleri arasındaki hassas dengeyi de gözler önüne seriyor" ifadesi kullanıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Mayıs'ta Beyaz Saray'a yapmayı planladığı ziyaretin de kritik bir önemi olduğuna dikkat çekilirken, "Türkiye'nin bu yıl İsveç'in NATO üyeliğini onaylaması, Washington'un Ankara'ya 23 milyar dolarlık Amerikan yapımı F-16 savaş uçağı, füze ve bomba satışını onaylamasının önünü açtı. Mühimmat üretimi konusundaki ortaklık bunun üzerine inşa edilecek" denildi. 

TÜRK ŞİRKETLERDEN ALIM ARTIYOR

Bloomberg'in haberinde, "Pentagon Şubat ayı sonunda General Dynamics Ordnance and Tactical Systems ile Teksas'ta üç adet 155mm'lik mermi metal parça hattı inşa etmek üzere sözleşme imzaladığını açıkladı. Şirket, Teksas Mesquite'deki tesisin Haziran ayında üretime geçmesinin planlandığını söyledi. Türk savunma firması Repkon'un üretim hatlarının 2025 yılına kadar ABD yapımı 155mm top mermilerinin yaklaşık %30'unu üretmesi bekleniyor. Ayrıca Savunma Bakanlığı bu yıl teslim edilmek üzere Türkiye'den Arca Savunma'dan 116.000 adet savaşa hazır mühimmat satın aldı ve önümüzdeki yıl teslim edilmek üzere yeni alımların yapılması bekleniyor" ifadesine yer verildi.

Teksas yatırımı ve Türk sanayisi hakkında bir açıklama yapan Pentagon, müttefiklerle birlikte çalışmanın "küresel bir savunma sanayi tabanı oluşturmanın anahtarı" olduğunu duyurmuştu.

Rusya'nın 4 milyon mermi üreteceği veya tedarik edeceğine dikkat çekilirken Avrupa Birliği ve ABD'nin buna yetişmek için her yolu denediği de belirtildi.