ABD’nin dünya ekonomisinin haydutluğunu yapma çabaları devam ediyor. Trump yönetimi 279 Çin ürününe daha gümrük duvarlarını yüzde 25 artırdı.

Çin de aynı şekilde cevap verdi. Son gümrük vergisi artışlarını iki ülke arasındaki ticarete 16 milyar dolarlık darbe vurması bekleniyor.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Çin ticaret savaşına karşı olmasına rağmen kendisine yapılan uygulamalara cevap verecektir.

Çin ayrıca ABD’yi Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayet edeceğini de söyledi.

Öte yandan Trump yönetimi bu hafta yaptığı açıklamada Çin’e yeni bir gümrük tarifesi uygulayacaklarını belirtmişlerdi. Business Insider’ın haberine göre 200 milyar dolarlık büyük bir ürün grubunu kapsayacak bu yaptırımlar kabul edilirse Çin’den ABD’ye ihraç edilen her iki ürünler biri özel gümrük vergisi ile karşılaşmış olacak.

[old_news_related_template title="Ticaret Bakanı Pekcan: ABD'ye dava sürecini başlattık" desc="Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD'nin Türkiye'den çelik ve alüminyum ithalatında ek vergi kararına ilişkin, 'Bugün saat 17.40 itibarıyla Dünya Ticaret Örgütü'nde ABD'yi panele davet ettik ve Amerika'ya da panel davetimiz ulaştı. Böylece DTÖ'de dava sürecini başlatmış olduk' dedi. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2018/08/iecrop/pekcan_16_9_1534366697.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/ticaret-bakani-pekcan-abdye-dava-surecini-baslattik-2577133/"]