Van'da İl Seçim Kurulu, DEM Parti'nin adayı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının alınması ardından mazbatanın, yarışı ikinci sırada tamamlayan AKP'nin adayı Abdulahat Arvas'a verilmesine hükmetti. Kararın ardından Van'da protesto gösterileri düzenlenirken Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdulahat Arvas'ın seçimden önce yaptığı açıklamada kayyum olarak atanmak istemediğini söylediği görüldü. 

"KAYYUM DEVLET PROJESİ" 

4 Mart günü gazetecilere açıklamalarda bulunan Arvas, 'kayyumın devlet projesi olduğunu ve AKP ile alakasının olmadığını' ileri sürerek şunları söyledi:

- Kayyum olarak atanmak istemiyorum. Kayyumun da çok güzel hizmetleri oldu. Kayyum devlet projesidir. AK Parti ile alakası yoktur. AK Parti siyaset yapan bir partidir. Devlet partisi olsaydı bugün belediye başkanı olurdum. Seçim yapmaya gerek kalmayacaktı. 

"KAYYUM DÖNEMİ BİTTİ"

- 2019 seçimlerinde KHK’lı olan kişiler aday gösterildikleri için kayyum atanarak ikinci partiye verildi. Bana göre kayyum dönemi bitti. Ben şehrimde kazanmak istiyorum. Biz kazanmak için yola çıktık. Kayyum atanacağımı düşünsem bu kadar çalışmam, performans sarf etmem. Bugün tüm teşkilatımızla sahada vatandaşlarımızı ziyaret ederek desteklerini istiyoruz. Madem kayyum atanacak kendimi neden bu kadar yıpratayım ki, biz Van’ı kazanarak halkımızla birlikte yöneteceğiz.

"BİLEĞİMİN GÜCÜYLE SANDIKTAN ÇIKMAK İSTİYORUM"

- Ben kayyum atanmak istemiyorum. Seçimleri kazanmak istiyorum. Bileğimizin gücüyle, alnımızın akıyla, halkımızın teveccühüyle, teşkilatlarımızın desteğiyle sandıktan zaferle çıkmak istiyorum. Niyetim budur, farklı okuyanlar varsa onların derecesine gelmedim, gelmem çünkü ben 670 yıllık bir aileye mensup olan biriyim. İnsanız mutlaka hatalarım olabilir ama asla ihanetim olmaz. Şahsi menfaatimde yok.