AÖL 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 1. döneminde örgün ortaöğretim kurumlarında aktif kaydı olmayan öğrenciler ile e-Okul Sisteminde kayıt işlemleri başladı. AÖL kayıtları hakkında ayrıntılı bilgileri haberimizde düzenledik.

AÇIK LİSE KAYIT YENİLEME NE ZAMAN?

İlk Kayıt Tarihleri:

- 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Döneminde örgün ortaöğretim kurumlarında aktif kaydı olmayan öğrenciler ile e-Okul Sisteminde kaydı olmayan öğrenciler için ilk kayıt işlemleri 4 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup 22 Ocak 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

- 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Döneminde örgün ortaöğretim kurumlarında aktif kaydı olan öğrencilerden 2023/30 Nolu Genelge kapsamında örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçiş şartlarını taşıyanlar için ilk kayıt işlemleri 31 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup 5 Şubat 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. 

- İlk kayıt işlemleri halk eğitimi merkezi müdürlüklerine / irtibat bürolarına başvuru yapılarak tamamlanacaktır.

Kayıt Yenileme Tarihleri:

- 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Döneminde kayıt yenilememiş, öğrencilik durumu "Donuk" veya "Silik" olan öğrenciler için kayıt yenileme işlemleri 4 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup 5 Şubat 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

-  Açık öğretim okulları 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Döneminde kayıt yenilemiş, öğrencilik durumu "Aktif" olan öğrenciler için kayıt yenileme işlemleri 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Dönem sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 24 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup 5 Şubat 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

-  Ücret muafiyeti kapsamında olan öğrenciler kayıt yenileme işlemleri için 444 0 632 Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi'ne (MEBİM) ya da  halk eğitimi merkezi müdürlükleri/ irtibat büroları ile iletişime geçerek; kayıt yenileme taleplerini iletmeleri, sistem üzerinde güncellenmesi gereken raporları sunmaları, Engelli Sınav Hizmetleri bilgilerini kontrol ederek kayıt yenileme işlemlerinin tamamlandığını teyit etmeleri gerekmektedir.

AÖL SINAV KATILIM ÜCRETİ NE KADAR?

Öğrenci adayları; sınav katılım ücreti olan 160 TL’yi https://odeme.meb.gov.tr/
adresinden tüm bankaların banka veya kredi kartı ile ödeyebilir. 

Ders Seçimi İşlemleri: Öğrenciler ders seçimi işlemlerini 5 Ocak 2024 - 5 Şubat 2024 tarihleri arasında Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapabilecektir. Kayıt işlemlerinin sona ermesinin ardından yapılan ders seçimi işlemleri dikkate alınmayacaktır.

Sınav Merkezi İşlemleri: Öğrenciler Sınav Merkezi belirleme ve güncelleme işlemlerini  5 Ocak 2024 - 5 Şubat 2024 tarihleri arasında Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapabilecektir. Kayıt işlemlerinin sona ermesinin ardından yapılan Sınav Merkezi belirleme ve güncelleme işlemleri dikkate alınmayacaktır. 

Sınav Katım Ücretlerinin İadesi: Sınav ücretini yatırıp sınav başvurusunu yapmayan ya da yanlış ücret yatıran adaylara ücret iadesi yapılır. Ücret iadesi, sınavın tamamlanmasından sonra MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesi tarafından herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın gerçekleştirilir. Ücret iadeleri hangi bankaya yatırıldığına bakılmaksızın yalnızca T.C. Ziraat Bankası AŞ sistemleri aracılığı ile merkezi ödeme ekranlarından "MEB İade Bedeli" altında T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılarak gerçekleştirilir.

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

AÖL kayıt yenileme başvuru yeri il ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleridir. 
Aşağıdaki şartları taşıyan ve belgelendiren öğrenciler 444 0 632 MEBİM hattı üzerinden kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilecektir.

1. İstiklal madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlandığını,

2. Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne veya babası olduğunu,

3. Gazi ve gazilerin eş, çocuk, anne veya babası olduğunu,

4. 15/07/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkemeler tarafından üzerine tedbir konulduğunu,

5. İl/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile Açık Öğretim Liselerine kayıt yaptıracak özel eğitim ihtiyacı olduğunu,

6. 08/03/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olduğunu,

7. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kaldığını,

8. Sağlık kurulu raporu ile en az % 40 engelli olduğunu, belgelendirenler. 

Açık Öğretim Lisesine önceki yıllarda kayıt yaptırmış olan öğrencilerden Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde T.C. Kimlik Numaraları güncel veya kayıtlı olmayanlar bilgilerini güncelledikten sonra kayıt yenileme işlemini yaptırabilecektir. Bu durumdaki öğrenciler, öğrenci numarasının bulunduğu bir dilekçeyle durumunu anlatarak ekinde T.C. Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat edecektir. Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğü dilekçeyi ve ekini aciklise@meb.gov.tr eposta adresine göndererek öğrencinin T.C. Kimlik Numarasının güncellenmesini sağlayacaktır. 

AÖL İLK KAYIT NASIL YAPILIR?

AÖL ilk kayıt başvuru yeri il ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleridir.