Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü , tüm tepkilere rağmen Burgazada’da doğal sit alanı olan Madam Martha Koyu’nu kiraya vermek üzere 8 Mayıs günü ihale düzenledi. 

Adalar Belediyesi, daha önce ihalenin iptali için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurmuş ardından da ihalenin iptali için dava açmıştı.

Hukuki süreç devam ederken ihalenin gerçekleştirilmesine tepki gösteren Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat, doğal sit alanı olan Burgazada Madam Martha Koyu’nun aynı zamanda oksijen üreten, kıyı erozyonunu engelleyen ve balık yavruları için korunaklı bir alan oluşturan deniz çadırlarının yoğun olarak bulunduğu özel bir alan olduğuna dikkat çekti.

“HUKUKİ SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Martha Koyu’nu korumanın ve yaşatmanın herkesin temel görevi olduğunun altını çizen Akpolat, Adalıların haklı mücadelesinin yanında yer alacaklarını söyledi.

Akpolat “Madam Martha Koyu için Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü tarafından açılan kiralama ihalesinin iptali için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yaptığımız itirazımıza ve dahası söz konusu ihalenin iptali talebiyle İstanbul 11. İdare Mahkemesi'ne açtığımız davaya rağmen ihale gerçekleşti. İhale yapılmış olsa bile yargı süreci devam ediyor. Kurumsal olarak hukuki sürecin takipçisi olacağız. Madam Martha ve kamuya ait diğer yerlerin Adalıların ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.