Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen Hukuk Klinikleri Sertifika Töreni'nin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

'GENEL AF GÜNDEMDE DEĞİL'

Bakan Tunç, yeni yargı paketinde "genel af"ın bulunmadığını vurgulayarak, "Afla ilgili bir husus gündemde değil şu anda." dedi.

'YENİ RAPOR BEKLENİYOR'

Tunç, Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlunun karıştığı bir ölümlü kazayla ilgili dosyanın Adli Tıp Kurumuna gönderildiğini ve yeni bir rapor beklediklerini belirtti. Hukuki sürecin, Adli Tıp Kurumu'nun vereceği rapora göre devam edeceğini ifade etti.

'KİRALARDAKİ YÜZDE 25 ARTIŞ SINIRI GEÇERLİ'

Bakan Tunç, kira fiyatlarındaki uyuşmazlıklarla ilgili olarak, 1 Eylül'den bu yana zorunlu arabuluculuk uygulamasının devam ettiğini ve tarafların barışçıl bir şekilde anlaştığını söyledi. Kiralardaki yüzde 25 artış sınırının da hala geçerli olduğunu belirtti.

Bakan Tunç, emekli Tümgeneral Ethem Büyükışık'ın oğlunun ölümüne ilişkin dosyanın Adalet Bakanlığı tarafından incelendiğini ve yargı sürecinin devam ettiğini ifade etti. Ayrıca, Hakim ve Savcılar Kurulunda bir kararname hazırlığı olduğunu ve bu konudaki hazırlıkların devam ettiğini belirtti.