Adalet Partisi, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici hakkında sosyal medya paylaşımında ‘terörü övdüğü ve terör örgütünü meşru gösterdiği, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcıları, Destici hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘terörü övme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Adalet Partisi Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Necati Yıldırım, suç duyurusunun ardından İstanbul Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"TERÖR ÖRGÜTLERİNE HİZMET EDER, BU SUÇTUR"

- Destici’nin yazısının tamamını değerlendirdiğimizde; şüpheli, yazının bütününde terörden ve terör örgütlerinden söz ederken partimizi ve 25 partiyi terörle ve terör örgütleriyle birlikte anmıştır. Partimizi ve 25 partiyi bu terör örgütleriyle birlikteymiş izlenimi vermiş, açıkça terör örgütleriyle işbirliği içinde olmak gibi akla mantığa ve gerçeklere uymayan maksatlı bir açıklama yapmıştır. Yazı bu haliyle terör örgütlerini çok güçlü gösteren ve açıkça terörü öven bir anlam içermektedir. Terörü övmek suçtur. Partimiz gibi meşru zeminde siyaset yapan partilerle, bu terör örgütlerinin birlikte anılması ve işbirliği söylemi, terör örgütlerinin meşru görülmesine hizmet eder, bu nedenle de suçtur."

"25 PARTİYE KARŞI 'KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK' SUÇU"

Yıldırım, şöyle devam etti:

- 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinde açıkça düzenlenen; 'terör örgütünün, cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını' yapma suçunu Sayın Mustafa Destici açıkça işlemiştir.

- Şüphelinin paylaşımları şehitler üzerinden yapılmış siyasi bir istismardır, başta yöneticisi bulunduğumuz partimiz olmak üzere vatan ve millet sevgisi hiçbir şekilde tartışılmayacak olan siyasi partileri hedef haline getirici provokatif bir söylemdir ve TCK’nın 216/1 uyarınca, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçudur. Partimize ve paylaşımdaki listede geçen 25 partiye oy veren yurttaşlara karşı halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu işlenmiştir.