Şener Şen’in başrolünü üstlendiği ‘Selamsız Bandosu’na benzer bir konu Adana’da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı’nın trenle yurt gezisine çıkacağını öğrenen Selamsız ilçesinin Belediye Başkanının günlerce hazırlık yapmasına rağmen trenin ilçe halkını es geçip yoluna devam etmesini konu alan film Adana’nın Karaisalı ilçesinde adeta hayat buldu.

Karaisalı ilçesinin Kelebek Köyü’nde yolcu trenine binmek için ara durakta bekleyen vatandaşlar trene durması için el kaldırıyor ancak hızla giden trenin arkasından bakmakla yetiniyor.

İNTERNET ÇEKMİYOR

Ürettikleri ürünleri başta Adana merkez olmak üzere Pozantı ilçesinde satmak, yakınlarını ziyarete gitmek üzere trenle yolculuk yapan Karaisalı’nın Kelebek Köyü sakinleri, tren durağının kaldırılmasına isyan ediyor. Durak kaldırıldığı için 5 kilometre ötedeki başka bir köye yürümek zorunda kalan köylülerin dramı bununla da sınırlı kalmıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’nün ara istasyonlardaki bilet gişelerini de kaldırdığına dikkat çeken köylüler, bilet almak için internete yönlendirildiklerini ancak bir çoğunun uygulamayı kullanamadığı gibi köyde zaten internetin de çekmediğini vurguluyor.

"BU ZULME SON VERİN"

Karaisalı Belediye Başkan Adayı Av. Fadime Geçioğlu ile birlikte köylüleri ziyaret eden CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, vatandaşlarla birlikte açıklama yaptı.

Tren durakları kaldırılan Karaisalı ilçesinin Kelebek Köyü sakinlerinin haklı tepkisine ortak olan Şevkin, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’nün trenlere biletsiz yolcu alınmaması için talimat verdiğini, bu nedenle kırsal kesimdeki vatandaşların artık trenlere binemez olduğunu vurguladı.

Ara istasyonları ve bilet gişeleri kaldırılan, 5 kilometre ötedeki başka bir durağa kadar yürüyen ancak internetleri olmadığı ya da kullanmayı bilemedikleri için bilet alamayan köylülerin isyanının duyulmasını isteyen Şevkin şunları söyledi:

-Uygulama başladıktan sonra Türkiye’nin bir çok bölgesinde olduğu gibi Adana Şakirpaşa ve Adana Karaisalı Kelebek Ara Durakları da kaldırıldı. Bu nedenle vatandaşlar trenlere binemez oldu.

- TCDD, kırsal kesimi, köylüleri yok sayıyor. Vatandaşlar trene binmek için kilometrelerce yürümek zorunda bırakılıyor. Yürüseler de bilet bulamıyor. Biletler internet üzerinden alınıyor ama köyde internet çekmiyor.

Şevkin “TCDD ve Ulaşım AŞ Genel Müdürlüğü’nü göreve davet ediyorum. Lütfen insanların mağduriyetini giderelim ve bu zulme son verelim” ifadelerini kullandı.

"ÜRÜNLERİMİZİ SATAMIYORUZ"

Kelebek Köyü Muhtarı Etem Karakuş da soruna çözüm bulunmasını istedi ve kendilerine destek veren Milletvekili Dr. Şevkin ile Fadime Geçioğlu’na teşekkür etti.

TCDD’yi duyarlılığa davet eden Kelebek Köyü sakini Zühal Özdemir ise “Köyün interneti çekmiyor, tren durmuyor, yollarımız çok bozuk, buna bir imkan sağlayın. Ürünlerimizi satamıyoruz. İnternet çekmiyor ki bilet alalım. Mağduruz, her şeyden mağduruz” diye konuştu.

BU DA DURMADI!

Açıklama öncesi geçen trene umutsuzca el kaldıran vatandaşlar, açıklamanın ardından raylar üzerinden geçen kontrol ekiplerine de alkışlarla eşlik ederken, Milletvekili Dr. Şevkin ve Muhtar Karakuş ile bazı vatandaşlar, “Bu da durmadı” ifadeleriyle tepkilerini dile getirdi.