Adana'da uçuruma devrilen minibüsün yanması sonucu dört kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı. 

Sürücüsü henüz tespit edilemeyen 34 FF 6095 plakalı minibüs Karaisalı ilçesi Gildirli Mahallesi'nde uçuruma devrildikten sonra alev aldı. 

YARALILARIN YEDİSİ ÇOCUK 

İhbar üzerine olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Adana Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin çalışmasıyla yangın söndürüldü. 

Sağlık ekipleri minibüsteki dört kişinin yaşamını yitirdiğini belirledi. Yaralanan 7'si çocuk 17 kişi, ekiplerin ilk müdahalesinin ardından hastanelere kaldırıldı.

Minibüstekilerin tarım işçileri olduğu öğrenildi. 

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Yaşamını yitirenlerin kimlikleri de belirlendi. Zozan Sakin'in (18) minibüsün devrildiği sırada, Bünyamin Çakıl (6) ile Zeynettin Çakıl'ın (20) kazanın ardından minibüste çıkan yangında hayatını kaybettikleri, Serkan Çakıl'ın (13) ise yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

YAKIT İKMALİ SONRASI YANDI

Adana'nın Karaisalı ilçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüsün uçuruma düştüğü kazada yeni detaylar ortaya çıktı. Mardin'den Manisa'nın Salihli ilçesine ilerleyen minibüsün sürücüsü Mustafa Akfırat'ın (28), Adana kent merkezine ulaştıktan sonra Kızıldağ Yaylası yolu üzerinden Pozantı'ya çıkmak için navigasyonla ilerlediği belirtildi. Sert virajların olduğu yolda minibüsün yakıtının bittiği, bunun üzerine bir kişinin yakıt takviyesi konusunda yardımcı olduğu öğrenilirken, kazanın bu ikmalin ardından meydana geldiği belirtildi. 

VİTES BOŞTAYKEN İNMEYE ÇALIŞMIŞLAR

Girdirli Mahallesi Muhtarı Osman Kılıç, gece kaza olduğu yönde haber geldiğini kendisinin de kaza yerine giderek yardım ettiğini belirtirken, "Navigasyon kestirme olarak görüp, Kızıldağ yoluna doğru minibüsü orman yoluna sokmuş. Yolun bozuk olduğunu görünce geri dönmek istemişler. Yakıtları bitmiş, buradaki bir vatandaşımız yardımcı olmuş. Sürücü de minibüsün vitesi boştayken fren yaparak yavaşça inmek istemiş. Kaza bu şekilde olmuş. Jandarmaya da bu şekilde ifade vermiş. Bu bölgede daha önce de 3 ayrı ölümlü kaza meydana gelmişti. Sürücülerin çok dikkatli olması lazım" dedi.

GERİYE EŞYALARI KALDI

Ayrıca, kazanın meydana geldiği bölgede demir yığınına dönen minibüs kaldırıldı. Çekiciye yüklenen minibüs, otoparka çekildi. Kaza yerinde ise işçilerin yanlarına aldıkları eşyaları, kıyafetleri, ayakkabıları ve sebzeler kaldı. 

YANGIN, KAZADAN ÖNCE ÇIKTI

Yaralılar, minibüsteki yangının lastik kısmından araç seyir halindeyken çıktığını kaydetti. Minibüsün orman yolunda freninin çok kullanılmasından dolayı balatalarından alev almış olabileceğinin değerlendirildiği belirtildi.

GÖZÜMÜ AÇTIĞIMDA YERDEYDİM

Yüz kemiklerinde kırıklar oluşan Mukaddes Sakin (22) de "Şoföre lastik kısmının yandığını söylediğimizde bizi dinlemedi. Çok hızlı gidiyorduk. Bağırdık ama durmadı. Gözümü açtığımda yerdeydim" diye konuştu.