Asayiş olayları Türkiye’deki bütün şehirler için geçerli bir yara.

Ne yazık ki ülkemiz, özellikle de büyük şehirler cinayet, yaralama, kavga, gürültü, gasp, taciz vb. gibi ifade edebileceğimiz asayiş olayları açısından son derece bereketli!

Adana’da bu olaylardan nasibini alan bir kentimiz. 

Ancak son zamanlarda Adana’da özellikle cinayet ve yaralama gibi asayiş olaylarında dikkat çekici bir azalma oldu.
Bu neden ve nasıl oldu?

Toplumun yapısı böyle kısa bir zaman zarfında değişmeyeceğine göre, insanları bu tür olayları gerçekleştirmekten, suç işlemekten vazgeçtiren ne oldu?

Acaba, köklü, yapısal bir değişiklik mi yapıldı?

Eğitim merkezleri açılıp suça yatkın kişiler mi eğitildi?

Psikologlar, suça yatkın kişiler üzerinde telkinlerde mi bulundu?

Polis, bekçi sayısı mı artırıldı?

Hayır.

Hiç birisi değil.

Peki öyleyse ne oldu da Adana’da 2023’ün Ekim ayından bugüne oranla cinayetler yüzde 70, yaralama olayları da yüzde 45 oranında azaldı. 

Doğal olarak insanlar üzerlerinde silah taşımıyorlarsa, bir cinayet ya da yaralama eylemini gerçekleştiremiyorlar. 

Silah taşıdıklarında ise tutuklanacaklarını ve hapis yatacaklarını düşünüp bu taşıma eyleminden vazgeçiyorlar. 

Böylece suç doğal olarak azalıyor. 

Hemen belirtelim, burada bu başarı Adana Valiliği’ne ait.

Adana Valiliği Türkiye’de ilk kez bir uygulamaya imza atarak 23 Ekim 2023’de ruhsatsız silah taşıyanların tutuklu yargılanması uygulamasını hayata geçirdi. 

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, bu uygulamanın ardından geçen bu zamana kadar kasten öldürme oranlarının yüzde 70, kasten yaralama olaylarının ise yüzde 45 azaldığını bildirdi.

Bu çok çok önemli bir orandır. 

Böyle giderse bu oranın daha da artacağını ve gerçekleşecek olayların tekli sayılarla ifade edilecek kadar gerileyeceği düşünülebilir. 

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, cezaların caydırıcılığına dikkat çekiyor ve bunun ne kadar önemli olduğunu belirtiyor. 

Köşger, “Adana’nın Teksas ya da bir çete şehri gibi bir imajına asla müsaade etmeyeceğiz” diyor. 

Gerçekten de Adana Valisi Yavuz Selim Köşger görevce başladığından bu yana Adana’da “mafyavari” yapılarla mücadele ediyor. İnsanları korkutarak, sindirerek, tehdit ederek kendilerine çıkar sağlayan bu arada çeşitli öldürme ve yaralama olaylarına da karışan mafya yapılarına karşı bir duruş sergiliyor. Tabi ki emrindeki Adana Emniyet Müdürlüğü de bu konuda Vali’den aldığı talimatı gerektiği gibi yerine getiriyor.

Hedef; mafyavari yapıların insanları korkutup, gözdağı vermediği; huzurun , barışın, kardeşliğin olduğu, silah seslerinin, gece karanlık sokaklarda hatta ana caddelerde bile  yalnız yürümenin korkutuculuğunun olmadığı bir Adana ise , bu yolda doğru adımlar atan sayın Adana Valisi Yavuz Selim Köşger’i ve Adana Emniyetini yürekten kutluyoruz. 

Barışın ve kardeşliğin şehri Adana, bu uygulamalar sayesinde huzurun da şehri olarak anılacaktır. 

Biz de Adana’da huzurun daha üst seviyelere çıkması noktasında sayın Adana Valisi Yavuz Selim Köşger ve Adana Emniyetinin her zaman yanında, olacağımızı belirtmek isteriz…