İstanbul'da Kennedy Caddesi, Avrasya Tüneli çıkışı Zeytinburnu istikametinde 30 Kasım'da meydana gelen kazada Yunus Emre Göçer'in (38) kullandığı motosiklete, Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud'un kullandığı 06 CD 4581 plakalı otomobil arkadan çarpmış, çarpmanın etkisi ile yola savrulan Göçer, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede 6 Aralık tarihinde hayatını kaybetmişti.

Göçer, Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde bulunan cemevindeki cenaze töreninden sonra Başıbüyük Mezarlığı'nda toprağa verilmişti.

MOTOSİKLET ARKADAN ÇARPMA SONUCU SAVRULDU

Olayın ardından oluşturulan Adli Tıp Kurumu Raporunda, durma derecesinde yavaşlayarak direksiyonu sağ tarafta bulunan banket boşluğuna doğru yönelttiği esnada arkasında seyir halinde bulunan 06 CD 4581 plaka sayılı aracın yavaşlamayarak motosiklete arka sağ kısmından çarptığı, 06 CD 4581 plaka sayılı aracın çarptığı 16 AFL 804 plaka sayılı motosikletin bu çarpma  sonucu savrulduğu, aracın hemen çarpmanın akabinde duramadığı, durduğu noktanın tam olarak kamera açısında görülmediğinden tespit edilemediği şeklinde tarif edildi.

Ayrıca raporda, Araç sürücüsü Mohamed Hassan Sheikh Mohamud'un asli kusurlu olduğu, sürücü Yunus Emre Göçer'in atfi kabil kusuru bulunmadığı belirtildi.

SOMALİ CUMHURBAŞKANI'NIN OĞLU ASLİ KUSURLU

Öte yandan Adli Tıp Kurumu Raporunda, gündüz vakti görüşün açık olduğu yolda seyri sırasında olay yerine doğru yaklaşan otomobil sürücüsünün sağa şerit değiştirme manevrası yapmak istediğinde, ilerisinde yine aynı şeritte seyretmekte olan ve hız azaltarak sağa doğru yönelen motosikletin de şerit değiştirmekte olduğunu dikkate alması, zamanında uygun fren tedbiri ile beraber takip mesafesini koruyarak motosikletin gerisinde duruşa geçmesi veya motosikletin sol tarafından kontrollü şekilde seyrine devam etmesi gerekirken, bu hususlara riayet etmemiş olmakla asli derecede kusurlu olduğu belirtildi.

MOTOKURYE TALİ KUSURLU BULUNDU

Motokurye Yunus Emre Göçer'in durma noktasına geldiği belirtilen raporda, yolda sağa şerit değiştiren ve devamında hızını duracak seviyede azaltıp son olarak da hafif sağa manevra yaptığı görüntü kaydından anlaşılabilen motosiklet sürücüsünün ise bahse konu bu hareketleri sırasında arkasından gelmekte olan otomobilin seyir durumuna dair yeterli ayna kontrollerini yapmadığı belirtildi.

Otomobilin de kendisi gibi şerit değiştirmekte olduğunu dikkate almadığı ve 80km/h azami hız limitli bu yolda duracak hıza düşüp son olarak bulunduğu sağ şerit içinde sağa manevra yapmış bulunduğu anlatıldı.

Adli Tıp Kurumu heyetince, Mohamed Hassan Sheikh Mohamud'un asli derecede kusurlu, müteveffa Yunus Emre Göçer'in kazaya etki ettiğinden tali derecede kusurlu olduğu kanaatine varıldı.