Ocak ayında Türkiye'ye gelen ve akademisyen İlber Ortaylı'nın, İtalya'daki Afrikalı mültecileri Türkiye'ye göndermek için pazarlık yaptığını iddia ettiği İtalya Başbakanı Giorgia Meloni hedefine bir adım daha yaklaştı... 

O dönemde Meloni'nin planı ve taraflar arasındaki görüşmenin detayları kamuoyu ile paylaşılmazken göreve gelmeden önce en büyük vaadi ülkesindeki mülteci sorunu çözmek olan Meloni'nin hükümeti Arnavutluk'la mülteci anlaşması imzaladı. 

Arnavutluk parlamentosu, İtalya'nın Arnavutluk'ta göçmenler için geri gönderme merkezleri inşa etmesine olanak sağlayacak olan anlaşmayı İtalya ile imzaladığı duyuruldu.

Kasım'da duyurulan anlaşma kapsamında, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan İtalya, AB üyesi olmayan Arnavutluk'ta Adriyatik kıyısı boyunca iki kamp kuracak.

Kurulacak kamplardan biri göçmenleri vardıklarında izleyecek, diğeri ise iltica başvuruları değerlendirilirken göçmenleri gözaltında tutacak. Bu süreç sonrasında, ya göçmenler İtalya'ya girebilecekler ya da geri gönderilecekler. 

MUHALEFET TEPKİLİ

Arnavutluk'taki Muhalif Demokrat Parti vekilleri, bu anlaşmayla devlet gücünün başka bir ülkeye aktarılmasının anayasayı ihlal ettiğini söyleyerek Arnavutluk Anayasa Mahkemesi'nde anlaşmaya karşı çıkmışlardı.

Anayasa Mahkemesi, iddiaları reddederek geçen ay anlaşmaya yeşil ışığı yakmıştı.

AB Göç Komisyonu'nun en üst düzeydeki yetkilisi olan Ylva Johansson, geçen yılın Kasım ayında İtalya'nın Arnavutluk'ta kurmayı planladığı merkezlerin AB hukukunu ihlal etmediğini söylemişti.

ORTAYLI NE DEMİŞTİ?

Katıldığı bir TV yayınında İtalyan medyasındaki iddiaları doğrulayan Ortaylı, "Çok önemli bir tezleri var. Afrikalı göçmenler İtalya'yla, bize gelecekmiş. İtalya'nın doğru, yabancı kaldıracak bir yapısı yok. Ne mekanı yeter ne hizmetleri yeter ne kaynakları. O çok açık. Ama zaten bizde yeterince var. Zenciler üzerine yazılan bazı mesajları okudum, felaket. Fransa'nın güney sahillerinde, Almanya'nın en 'faşo' yerlerinde falan böyle şeyler yazılmaz. Çok ayıp bir şey, utandım" demişti. 

Ortaylı açıklamasının devamında ise, "Türkler o kadar da zenci düşmanı bir millet değil. İyi kötü bu memleket ilk defa şimdi tanımıyor Afrikalıları. Pekala arada bir sempatik bir ilişki şu anda bile var. Buradaki Afrikalılar çok fazla şikayetçi değiller. Bir şekilde ilişkiler normal gidiyor, problemimiz başka gruplarla. Çiğ et yiyen, afedersiniz sokaklarda işeyerek gezen, yatan, çıplak gezen Afrikalı bir kesim var, İnşallah onları göndermezler. Maşallah hortladı Le Pen" demişti.