Geçen yıl 10 Kasım'da İstanbul'da bir camide cuma namazı sırasında imamın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için dua etmesine tepki göstererek camiden ayrılan ve sosyal medyada yayınladığı videoda Atatürk’e hakaret ettiği için tutuklanan Ahmet Bostancı tahliye edildi.

Bostancı’nın tahliyesinin ardından duruşmanın görüldüğü İstanbul Anadolu Adliyesi’nde “Yaşasın şeriat” sloganları atıldı.

20 yaşındaki Ahmet Bostancı “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.

"DAHA ÖNCE DE ATATÜRK’E HAKARET ETTİM"

Ahmet Bostancı, geçen yıl 20 Aralık'ta görülen ilk duruşmada kendini şu sözlerle savunmuştu.

"Ben bu hakaretlerin İslam dininde de kabul görmediğini biliyorum. İslam güzel ahlaka dayalıdır. Bu yüzden pişman oldum. Kanunlar nezdinde de çok pişmanım. Sosyal hayatıma da devam etmek istiyorum. ‘Kafir’ derken Atatürk’ü kastetmedim. Paylaşımın 10 Kasım’a denk gelmesi de planladığım bir şey değildi. Ben ondan öncesinde de bu tarz paylaşımlar yapıyordum. Herhangi bir grubu galeyana getirmek istemedim. Sadece mazlum olan Filistin halkının gündem olmasını istedim. ‘Selanikli ne azap görüyordur’ şeklindeki paylaşımımda Atatürk’ü hedef aldım. ‘Gebersin yahudu p.’ dediğim kişi de Mustafa Kemal Atatürk’tü. ‘heykelleri köpek leşi gibi sürünecek’ derken Atatürk’ü kastetmedim. Genel olarak heykellerden bahsettim”