11 Mart'ta Jimmy Kimmel'ın sunuculuğunda gerçekleşecek 96. Oscar Ödülleri için geri sayım başladı. Tüm sinema endüstrisinin merakla beklediği gecede birbirinden iddialı yapımlar aday gösterilirken adeta nefesler tutuldu.

Akademi'nin oylama organı, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin bir parçası olan yaklaşık 6 bin kişilik sektör profesyonelinden oluşuyor ve 2024 Oscar'ları için oylama da 27 Şubat Salı günü resmen kapandı. Bir üye de kimlerden yana oy kullandığını açıklayarak dikkat çekti.

İsmi belirtilmeyen üye, Robert Downey Jr. ile ödül sezonu partisinde yaşadığı olumlu etkileşimin, Oppenheimer yıldızından yana olma kararını etkilediğini itiraf etti.

58 yaşındaki Downey Jr, 2024 Oscar'larında "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" dalında American Fiction'dan Sterling K Brown, Killers of the Flower Moon'dan Robert De Niro, Barbie'den Ryan Gosling ve Poor Things'den Mark Ruffalo ile yarışıyor.

İsimsiz Akademi üyesi, şöyle itiraf etti: "Poor Things'ten Mark Ruffalo ile Oppenheimer'dan Robert Downey Jr. arasında kalmıştım ve bu ne kadar sevimsiz olsa da sana karşı dürüst olacağım: Downey ile tanıştım. Bir ödül sezonu partisinde benim başlatmadığım bir etkileşim yaşadık ve bu benim için dengeleri değiştirdi.

Tanıtım önemli! Bu filmde ve diğer pek çok filmde bir oyuncu olarak onu gerçekten harika kılan şey, her zaman inandırıcı olabilme yeteneği. Hikaye Lewis Strauss'a dönerken onun dönüşünü izlemeyi sevdim.” 

Ayrıca En İyi Yönetmen kategorisinde Nolan'a oy verdiğini de açıkladı: "Bu kolay bir işti: Christopher Nolan, Kara Şövalye'den bu yana bu ödülü kazanmayı hak etti ve kariyerinin en anıtsal başarısı olan bu ödülü gerçekten de kazanmayı hak ediyor." 

Ancak En İyi Film dalında Jonathan Glazer'ın soykırım draması İlgi Alanı'nın (The Zone of Interest) oylamada Oppenheimer'ı geride bıraktığını söyledi:

“Oppenheimer ile İlgi Alanı arasında seçim yapmak çok zordu. Oppenheimer sinemayı geliştiren bir film. Fakat hiçbir film bana İlgi Alanı gibi hissettirmedi.”

Kazananlar, 10 Mart'ta Dolby Theatre'da canlı yayın sırasında duyurulacak. 

Oppenheimer 13 adaylıkla Oscar yarışının şu an için lideri. Ardından da 11 adaylıkla Yorgos Lanthimos'un absürd komedisi Poor Things ve 8 adaylıkla Greta Gerwig'in gişe rekorları kıran Barbie'si geliyor.