Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de bugün, “Akbelen'de Zeytincilik Kanunu çiğneniyor. Evlerimizde çatlayan duvarlarımıza rağmen her gün dinamitler patlatılıyor. Köylüye yapılan baskılar sürüyor” diyen köylüler ile destek veren çevreciler tarafından ‘Akbelen buluşması’ gerçekleştirildi. Akbelen yeni nöbet alanındaki buluşma gergin başladı. Sabah erken saatlerinden itibaren İkizköy Akbelen ormanları mevkisindeki Milas-Ören karayolu üzerinde toplanan ve ellerinde pankartlar bulunan köylüler ile çevreciler, zaman zaman yoldan geçen maden kamyonlarının önlerini kesti. Sık sık “Limak, Akbelen ormanlarından defol”, “Akbelen ormanları yaşayacak” sloganları atıldı. 

OTOBÜSLER BEKLETİLDİ

Akbelen buluşmasına Muğla'nın il ve ilçelerinin dışında Aydın, Denizli İzmir ve Antalya'dan da çevreci örgütleri ile sivil toplum kuruluşları katılarak destek verdi. Eylem ve açıklama için yaklaşık 500 kişilik grup toplandı. Ellerinde pankartlarla Milas-Ören karayolunda ve Akbelen yeni nöbet alanında eylem yapan katılımcılar, seslerini duyurmaya çalıştı. İzmir ve Muğla’dan gelen çevrecilerin bulunduğu otobüsler Milas girişinde kış lastiği olmadığı gerekçesiyle durdurulup, yaklaşık bir saat bekletildi. Sonra bu otobüslerin geçmelerine izin verildi.

BAKANIN ARACININ GEÇİŞİ İÇİN KORİDOR OLUŞTURULDU

Bu arada saat 11.00 civarlarında Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın, Ören’deki yat çekek yeri açılışına gitmek için bölgeden geçeceği haberi alınınca çevreci ve köylüler yolu kapatmaya başladı. Çevreci ve köylülere jandarma ekipleri müdahale etti. Jandarma komutanı sık sık topluluğa, yol üzerinden ayrılmalarını ve kenardaki tarlalara bahçelere gitmelerini söyleyince, gerginlik oldu, itişmeler yaşandı. Jandarma karayolunda 200 metrelik koridor oluşturdu. Bakan Yumaklı’nın aracının yer aldığı konvoy da bu sırada sessizce geçip Ören Mahallesi’ne gitti.

“EKOKIRIM SUÇ MAHALİ” ŞERİDİ 

Eyleme katılan çevreciler ve köylüler üzerinde Türkçe ve İngilizce olarak ‘Ekokırım suç mahali’ yazan yaklaşık 100 metrelik bir şerit açtı. Gruptakiler bu şerit ile Akbelen ormanları giriş kapısına gidip, ardından geri döndü.

AKBELEN GERÇEĞİ VE BAŞKA BİR ENERJİ MÜMKÜN RAPORUNU AÇIKLADI

Daha sonra, Akbelen yeni nöbet alanındaki buluşmada Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Emre Kartaloğlu açıklama yaptı.  Emre Kartaloğlu yaptığı açıklamada, ‘Akbelen gerçeği ve başka bir enerji mümkün’ raporunu açıkladı. Akbelen ormanlarının önemine dikkat çekti. Akbelen ormanlarının kesilmesi ile bölgede beklenen tehlikeleri anlattı. Bu arada sık sık “Termik santraller kapatılsın katil Limak Akbelen’den defolsun” sloganı atıldı.

HEDEP DE DESTEK VERDİ

İkizköy’deki Akbelen buluşmasına Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Ahmet Aras, HEDEP Milletvekili İbrahim Akın ile HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç da destek verdi. Tülay Hatimoğulları Oruç, “AKP şeker dağıtır gibi ruhsat dağıttı. Dağıtılan ruhsatların hiçbiri yasaya da uygun değil. Biz göreve gelince teker teker iptal edilecek. Akbelen ormanları ile Hatay Dikmece’deki direniş aynı direniştir. Hem Hatay'da hem Akbelen’de, Milas'ta her iki grup birbirine destek vermiştir. Biz de bu desteği Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne götürerek destek olmaya çalıştık” diye konuştu.

“ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK”

Eylemde İkizköylüler adına konuşma yapan İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Necla Işık ise “24 Temmuz’dan beri burada üç aydır jandarma ve polis, güvenlik güçleri yaşamımızı kabusa çevirdi. Evlerimiz abluka altına alındı, ormanlarımız devlet kontrolünde yok edildi. Ormanları korumak, zeytinlik alanlarımızı korumak bize, köylüye düştü. Jandarma ormanları, zeytinlik alanları koruyacağı yerde bugün gördüğünüz gibi yine her zaman önümüze dikildi, bizi engelledi. Yaşam alanlarımızdan, ormanımızdan, zeytinliklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Ölmek var dönmek yok. Biz bu yola baş koyduk. Köyümüzden, toprağımızdan ayrılmayacağız. Yaklaşık 4 yıldır sürdürdüğümüz eylemler devam edecek. Tüm Türkiye sesimizi duydu, hükümettekilere, bu devleti yönetenlere sesimizi duyuramadık” dedi.

“BU SADECE MİLAS’IN SORUNU DEĞİL”

Bodrum Kent Konseyi Üyesi Figen Çöloğlu da yaptığı açıklamada, “Bu sadece Milas’ın sorunu değil tüm Türkiye'nin sorunu. Bu nedenle bugün buradayız. Doğamızı suyumuza toprağımıza sahip çıkmak için bugün buraya geldik” diye konuştu.

KÖYLÜLER YAŞADIKLARINI ANLATTI

Köylüler Akbelen buluşması yeni nöbet alanında desteğe gelenlere bugüne kadar yaşadıklarını anlattı. Köylüler yaklaşık 4 yıllık verdikleri mücadelede bölgede 7 köyün kömür için maden ocaklarına feda edildiğini, şimdi sırada diğer köyler olduğunu belirtti. Köylüler topraklarından ve zeytinliklerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

"VAYLİLİK SAĞLIK BANDI OLUŞTURSUN"
Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de, toprağa, suya, zeytinliklere sahip çıkmak için bugün gerçekleştirilen Akbelen buluşmasına İkizköylülerin avukatı Arif Ali Cangı da katıldı. Akbelen yeni nöbet alanında konuşan avukat Arif Ali Cangı, bölgede bir ekokırım suçu işlendiğini, doğanın geri dönülmez şekilde tahrip edildiğini, ekosistemin tehlike altında olduğunu söyledi. Burada yaşayan insanların, evlerinin ve hayvanların tehlikede olduğunu vurguladı. Bölgede güven içinde yaşamanın mümkün olmadığını dile getiren avukat Cangı, Muğla Valiliği'nin acil olarak maden ocağı ile köylerin yaşadığı İkizköy ve Akbelen arasında sağlık bandı oluşturması gerektiğini dile getirdi. Patlatma yapılan maden sahası ile İkizköy ve Akbelen mahalleleri arasında sağlık bandının oluşturulması gerektiğini, bu bandın bugüne kadar oluşturulmadığını belirten Cangı, Muğla Valiliği'ni göreve davet etti.

KÖYLÜLER VE ÇEVRECİLER DUVARLARI ÇATLAYAN EVLERİ İNCELEDİ 

Avukat Arif Ali Cangı’nın açıklamalarından sonra İkizköylüler ve çevreciler, Akbelen ormanlarının yanındaki Akbelen Mahallesi'nde patlatılan dinamitler nedeniyle hasar gören, duvarları çatlayan evleri görmek için Akbelen ormanları yürüyüş alanına gitmek istedi. Akbelen ormanları giriş kapısına gelen yaklaşık 300 çevreci ve köylüye, jandarma barikat kurarak engel oldu. Sadece, basın mensuplarının da bulunduğu 50 kişilik grubun Akbelen Mahallesi'ne girerek köylülerin evlerini gezmesine izin verildi. Gidilen mahalledeki 7-8 evde patlatılan dinamitler nedeniyle çatlaklar oluştuğu görüldü. Bazı evlerin duvarlarının yıkılmaması için köylülerin kalaslarla destek yaptığı ortaya çıktı. Jandarma, Akbelen Mahallesi'nde köylülerin ve çevrecilerin, CHP eski milletvekili Burak Erva ile birlikte yaptıkları incelemeyi uzaktan izledi.

Akbelen Mahallesi'nde köylülerin ve çevrecilerin, sivil toplum örgütlerin desteğinde yaptıkları eylem ve açıklamalar, köy evlerindeki bu incelemenin ardından sona erdi.