Güney Kıbrıs’ın Larnaka kenti açıklarında 29 Şubat tarihinde meydana gelen olayda 36 göçmenin bulunduğu tekne batma tehlikesi geçirince göçmenler yardım istedi. Bölgeye gönderilen sahil güvenlik botları göçmenleri kurtararak Larnaka limanına getirdi.

ÖLEN 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU DENİZE ATTILAR

Burada sahil güvenlik ve polisin ifadelerine başvurduğu göçmenler arasında bulunan bir ailenin yapılan evrak kontrollerinde bir çocuklarının teknede olmadığı belirlendi. Alınan ifadelerde 6 yaşındaki çocuğun 2 gün önce teknede yiyeceğin bitmesi sonucu açlıktan öldüğü ve babası tarafından denize atıldığı ortaya çıktı.

POLİS AÇIKLAMA YAPTI

Polis Sözcüsü Christos Andreou, yaptığı açıklamada "29 Şubat'ta Sahil ve Deniz Polisi'nin radarları, Larnaka'nın 58 deniz mili açıklarında, içinde toplam 36 kaçak göçmenin bulunduğu bir tekne tespit etti. Liman ve Deniz Polisi ekipleri, kötü hava koşullarında batma tehlikesi geçiren tekneyi gördükleri bölgeye giderek, büyük çabalar sarf edip göçmenleri güvenli bir şekilde limana getirdi" dedi.

Andreou, göçmenlerin bilgilerinin kontrol edilmesi sırasında bir ailenin evraklarında 4 çocuğun bulunduğunu ancak teknede sadece 3 çocuğun bulunduğunu belirtti. Dördüncü çocuğunun nerede olduğu sorulduğunda baba, polise, 20 Şubat'ta diğer insanlarla birlikte tekneyle Suriye'den yola çıktıklarını, ancak yolculuk sırasında yiyecek ve yakıtlarının bitmesi nedeniyle teknenin olumsuz hava koşullarında kontrolsüz bir şekilde hareket etmesine neden olduklarını anlattı.

Suriyeli baba, teknenin bulunmasından iki gün önce 6 yaşındaki çocuklarından birinin muhtemelen açlık ve acıdan öldüğünü ve bunun sonucunda onu denize attığını söyledi.

Bu arada tekneden yüzerek karaya çıkmaya çalışan 3 Suriyelinin bulunması için arama kurtarma çalışmaları yapıldı. Ancak Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından ilk andan itibaren başlatılan soruşturmalara rağmen 3 kişinin kimliği henüz belirlenemedi.

SULARI BİTİNCE DENİZ SUYU İÇTİLER

Polis sözcüsü, suları bittiği için deniz suyu içtikten sonra diğer iki kişinin de hipotermi nedeniyle durumu kritik olan Lefkoşa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığını ifade etti.

Kurtarılan göçmenlerin ifadelerinin alınmasının ardından Kokkinotrimithia'daki Pournara Göçmen Kabul Merkezi'ne transfer edildikleri ve teknede bulunan 22 yaşındaki bir organizatörün tutuklandığı belirtildi.